12 ülkeden 200 atlet Erciyes’in volkanik tepelerinde koşacak

6-7 Temmuz tarihlerinde Erciyes’te üçüncü kez gerçekleşecek olan Uluslararası Erciyes Ultra Sky Trail Dağ Koşusu’na 12 ülkeden 200 sporcu katılacak.
4 mevsim her türlü spor etkinliğinin yapıldığı bir merkez olma yolunda hıza ilerleyen Erciyes Evrensel Kış Sporları ve Turizm Merkezi, eşsiz doğa güzellikleri ve kültür altyapısıyla maratonculara yine ev sahipliği yapacak.
Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Erciyes A.Ş. ve Middle Earth Travel iş birliği ile bu yıl üçüncü kez organize edilen Uluslararası Erciyes Ultra Sky Trail Dağ Koşusu 6-7 Temmuz tarihlerinde Erciyes’te başlayacak.
Doğa ve sporun iç içe olacağı ultra dağ maratonu, Vertical Kilometer 4 buçuk kilometre, 60K Erciyes Ultra SkyTrail, 25K Trail Run ve 10K Hacılar- Tekir Kapı koşusu olmak üzere 4 farklı kategoride koşulacak. Erciyes Dağı’nda 2 gün sürecek olan uluslararası Erciyes koşusuna Almanya, Japonya, İngiltere, Fransa, İsviçre, İspanya, Belçika, Hollanda, Kolombiya, Azerbaycan, Kuveyt ve Türkiye olmak üzere 12 ülkeden yaklaşık 200 sporcu katılacak. Uluslararası Patika Koşuları Birliği (International Trail Running Association – ITRA) sertifikalı ve Türkiye Atletizm Federasyonu’nun özel yarış takviminde yer alan Erciyes maratonunda mücadele edecek olan atletler uluslararası değeri olan puanları hanelerine yazdırmak ve global yarışlara katılmak için kıyasıya yarışacak.
Yurt içinden ve yurt dışından birçok profesyonel ve amatör atletin katılım göstereceği Erciyes Maratonu’nda dünyaca ünlü atlet Pau Capell 60K ve VK kategorilerinde koşacak.
Erciyes’in zirvesini 360 derece koşacak olan yarışmacılar hem Erciyes’in engebelerine hem de uzun mesafeye karşı direnç gösterecekler. Geçtiğimiz yıl birincisinin parkur rekoru kırarak 8 saat 24 dakikada bitirebildiği 60 kilometrelik yarış uluslararası atletizm camiasında da meydan okuyucu özelliğiyle dikkatleri çekiyor. 60K Erciyes Ultra Sky Trail parkurunda yarışmacılar, 64 kilometrelik çetin arazide Tekir Kapı’da başlayarak görkemli Erciyes Dağı’nın dört bir yanını 360 derece dolanarak tekrar Tekir’deki finişte bitirecek. 25 kilometre Trail Run 2 bin metre üzeri irtifada Sarıgöl’den koşulup Tekir’de son bulacakken 10Km yarış ise Hacılar – Tekir arasında koşulacak.
Geçen yıl 1 saat 1 dakikada parkur rekoru kırılan ve Dünyanın ikinci, Avrupa’nın ise en yüksek dikey koşusu olma özelliği taşıyan Vertical Kilometer (VK) yarışında koşucular 2.400-3.400 metre arasında 1.000 metre irtifa kat ederek toplamda 4.5 km uzunluğunda ve zorlu kayalıklar üzerinde koşup finiş noktasına ulaşacaklar. Maratonda dereceye giren sporculara çeşitli ödüller verilecek.
Yarış Programı ise şöyle:

6 Temmuz Cuma
09:00 VerticalKilometer 4.5 km yarışı Start (VK)

7 Temmuz Cumartesi
06:00 Erciyes Ultra SkyTrail 60K Start – Tekir Kapı
08:00 Trail Run 25K Start – Sarıgöl
08:30 Hacılar – Tekir Kapı koşusu 10K Start – Hacılar
19:00 – 20:00 Ödül Töreni ve Kapanış.  İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.