Kayseri’de çarşı iznine çıkan 15 askerin şehit, 54 askerin gazi olduğu 17 Aralık 2016’da düzenlenen canlı bomba saldırısı ile ilgili görülen davada mahkeme, 542 gün sonra kararını verdi. 15 askerin şehit olduğu terör saldırısının iki numaralı sanığına 16 kez ağırlaştırılmış müebbet, 54 kez ayrı ayrı 20 yıl hapis cezası verildi.
17 Aralık 2016’da terörist Kasım Yıldırımçakar bomba yüklü, sahte olarak düzenlenmiş 71 EU 595 plaka araç ile Adana’dan Kayseri’ye gitti. 17 Aralık’ta 08.48 sıralarında Zincidere Komando Tugayı nizamiyesinden çarşı iznine çıkan askerlerin bulunduğu halk otobüsünü takip eden terörist Yıldırımçakar, Talas Bulvarı Erciyes Üniversitesi Sabancı Kültür Merkezi önünde bulunan otobüs durağına yanaştığı sırada otobüsün sol orta yan kısmına yaklaşarak bomba yüklü aracı patlattı. 38 AB 180 plakalı özel halk otobüsü içerisinde bulunan 15 asker şehit olurken, 54 asker yaralandı. 3’ü firari 21 sanık hakkında ’devletin bütünlüğünü bozmak ve tehlikeye atmak’, ’silahlı terör örgütü üyesi olmak’, ’15 kez kasten adam öldürme’, ’54 kez kasten adam öldürmeye teşebbüs’ gibi suçlardan dava açıldı.

Yaklaşık 150 kişi duruşmayı izledi
Kayseri 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde sanıkların yoğunluğu ve güvenlik gerekçesiyle 250 kişilik Şehit Cumhuriyet Savcısı Murat Uzun Konferans Salonu’nda görülen davanın dokuzuncu celsesinde başka suçtan hükümlü sanık Abdullah A. Silivri E tipi Kapalı Cezaevi’nden SEGBİS ile katıldı. Tutuksuz sanıklardan sadece Serkan A. duruşmada hazır bulunurken, Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan saldırının iki numaralı ismi Kenan Ç. ve diğer sanıklar da duruşmaya katılmadı. Ayrıca patlamada yaralanan gazi askerlerden bazıları, şikayetçi şehit yakınları ve Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kayseri Şubesi Başkanı Yılmaz Üçkan, eski başkan gazi Mete Kurt ile birlikte yaklaşık 150 kişi de izleyici olarak duruşmaya katıldı.

3 sanık hakkında dosyalar ayrılsın talebi
Savcılık, 21 Mart’ta verdiği önceki mütalaasında değişiklik olmadığını tekrar ederek; firari durumda olan, yakalama kararları infaz edilmeyen saldırının bir numaralı sanığı İshak Ö, üç numaralı sanığı Ferhat T. ve Almanya’da yakalanan Sait K.’nin adli makamlarca yapılan yazışmanın ve iade durumunun henüz sonuçlanmaması nedeniyle 3 sanık hakkında dosyanın ayrılmasına karar verilmesini talep etti.

Şifre: ‘Vişne suyu sevmem’
Savcı mütalaasında; saldırının iki numaralı ismi olan, 2014 yılından beri örgüt yöneticisi İshak Ö. ile görüşüp, Kasım Yıldırımçakar ile ‘vişne suyu sevmem, şeftali suyu severim’ gibi şifreli konuşmalar yaparak bombalı saldırıyı gerçekleştirdiği tespit edilen sanık Kenan Ç. hakkında bombalı saldırının asil faili gerekçesiyle 1 kez ‘devletin birliğini bozma ve azaltma’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet, ‘tasarlayarak bomba ile kasten adam öldürme’ suçundan 15 kez ağırlaştırılmış müebbet, ‘kasten adam öldürmeye teşebbüs’ suçundan 54 kez 9 ila 20 yıl arasında hapis cezası, ‘tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurma’ suçundan 4 ila 8 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını;
Başka suçtan hükümlü sanık Abdullah A.’nın sahte plaka basılması ile ilgili olayda örgütten aldığı talimat ile plakayı Kenan Ç.’ye ilettiği ve bombalı saldırı eylemine yardım eden sıfatıyla iştirak ettiği gerekçesiyle 1 kez devletin birliğini bozma ve azaltma suçundan ağırlaştırılmış müebbet, ‘tasarlayarak bomba ile kasten adam öldürme’ suçundan 15 kez ağırlaştırılmış müebbet, ‘kasten adam öldürmeye teşebbüs’ suçundan 54 kez 9 ila 20 yıl arasında hapis cezası, ‘tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurma’ suçundan 4 ila 8 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını;
Tutuksuz sanıklar Ekrem U., Mehmet O. ile Ümit K., Mehmet A., Barış K. ve Elzem Ş.‘nin terörist Kasım Yıldırımçakar’ı evlerinde barındırdıkları, örgütsel dokümanlar çıktığı, araç kiralama işlerini yaptıkları gibi suçların tespiti ile bombalı saldırı eylemine yardım eden sıfatıyla iştirak ettikleri gerekçesiyle 6 sanığa da ayrı ayrı 1 kez ‘devletin birliğini bozma ve azaltma’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet, ‘tasarlayarak bomba ile kasten adam öldürme’ suçundan 15 kez ağırlaştırılmış müebbet, ‘kasten adam öldürmeye teşebbüs’ suçundan 54 kez 9 ila 20 yıl arasında hapis cezası, ‘tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurma’ suçundan 4 ila 8 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını talep etti.

‘Apo’ sloganı atan halk otobüsü şoförüne suç duyurusu talebi
Tutuksuz sanıklar Murat T. ve Serkan A. hakkında örgütün hiyerarşik yapısına üye olmamakla beraber isteyerek ya da bilerek yardım edip ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ ve ‘evrakta sahtecilik’ suçlarından cezalandırılmalarını talep eden savcı, saldırıda özel halk otobüsünü kullanan şoför Hamit E. hakkında ise her türlü şüpheden uzak inandırıcı delil bulunmadığından tüm suçlardan beraatına, evinde bulunan silah ve 6 adet fişek nedeniyle ‘yasak silah bulundurma’ suçundan cezalandırılmasını, tanık beyanlarında ‘Leyla Zana’nın yeğeniyim’ dediği, HDP’nin nevruz ve mitinglerinde ‘Her biji Apo’ sloganları attığının, örgüt paçavralarını salladığının tespit edilmesi nedeniyle Hamit E. hakkında ‘terör örgütü propagandası yapma’ suçundan Başsavcılığa suç duyurusunda bulunulmasını talep etti.
Mütalaada tutuksuz sanık Fahri D. hakkında terör elebaşını öven paylaşımlar yaptığı, bombalı saldırı günü Diyarbakır’a bilet ayırttırarak gitmeye çalıştığı gerekçeleriyle ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan cezalandırılmasını ve tutuklanmasını talep eden savcı, tutuksuz sanıklar İsmail Hakkı Y., Hürriyet Y., Vasfiye T., Hüseyin P., Mehmet Y. ve Hasan E.’nin de ayrı ayrı beraatlarını istedi.
Tutuksuz sanık Serkan A. ise iyi niyetinin kurbanı olduğunu söyleyerek, “Benim PKK ile terör örgütü ile hiçbir alakam yok. Burada olmak değil de yan tarafta şehit yakını olmak isterdim. İyi niyetimin kurbanı oldum” ifadelerini kullandı.

Firari sanıkların dosyası ayrıldı
Mahkeme heyeti yapılan yargılama sonucu firari durumda olan, yakalama kararları infaz edilmeyen saldırının bir numaralı sanığı İshak Ö, üç numaralı sanığı Ferhat T. ve Almanya’da yakalanan Sait K.nin adli makamlarca yapılan yazışmanın ve iade durumunun henüz sonuçlanmaması nedeniyle 3 sanık hakkında dosyanın ayrılmasına karar verdi.
Mahkeme terör saldırısının iki numaralı sanığı Kenan Ç.’ye bombalı saldırının asil faili gerekçesiyle 1 kez ‘devletin birliğini bozma ve azaltma’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet, ‘tasarlayarak bomba ile kasten adam öldürme’ suçundan 15 kez ağırlaştırılmış müebbet, ‘kasten adam öldürmeye teşebbüs’ suçundan 54 kez 20 yıl, ‘tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurma’ suçundan 18 yıl, ‘örgüt üyeliği’ suçundan 12 yıl ve ‘evrakta sahtecilik’ suçundan ise 9 yıl hapis cezası verdi.
Tutuksuz sanık Mehmet O.’ya ‘silahlı terör örgütü üyeliği’ suçundan 7 yıl 6 ay, Ekrem U. ve Ümit K.’ye bilerek ve isteyerek yardım etme suçundan ayrı ayrı 4 yıl 6 ay, Abdullah A.’ya evrakta sahtecilik suçundan 6 yıl, Murat T. ve Serkan A.’ya evrakta sahtecilik suçundan ayrı ayrı 4 yıl, Hamit E.’ye ise evinde bulunan silah nedeniyle 2 yıl hapis cezası verilirken, canlı bomba saldırısına karıştıkları iddiaları olan Ekrem U., Mehmet O., Ümit K., Mehmet A., Barış K., Elzem Ş., Hamit E., Fahri D., İsmail Hakkı Y., Hürriyet Y., Vasfiye T., Hüseyin P., Mehmet Y. ve Hasan E. ise beraat etti.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla