Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca gerçekleştirilen ‘Lider Çocuk Tarım Kampı’ Sadiye Nuhoğlu İlkokulu’ndan 20 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildi.
İlköğretim 4. sınıf öğrencilerine doğa bilinci ve çevre farkındalığını kazandırmak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında bilgi vermek amacıyla, ‘Lider Çocuk Tarım Kampı’ programı gerçekleştirildi. Bu yıl dördüncüsü düzenlenen etkinliğe Sadiye Nuhoğlu İlkokulundan 20 öğrenci katıldı. 4 gün süren programın ilk gününde tanışma programının yanı sıra, öğrencilere İl Müdürlüğü konu uzmanları tarafından 20 öğrenciye küresel ısınma ve iklim değişikliği, iyi tarım uygulamaları, biyolojik ve biyoteknik mücadele yöntemleri konularında bilgiler verildi ve istiridye mantarı yetiştiriciliği yapılan tesis gezildi. Programın 2. günü İl Müdürlüğü yemekhanesinde çocuklara yöresel ürünlerden oluşan kahvaltı verilerek çocuklarla birlikte peynir yapıldı. İkinci gün etkinlikleri kapsamında Yeşilhisar’da bulunan Kuş Cenneti ve bebekleri ile ünlü Soğanlı köyüne doğa ve kültür gezisi yapıldı.
Programın 3. günü solucan projesi hakkında bilgilendirme, yeterli ve dengeli beslenme, fastfood gıdaların tüketimi, gıda satın alırken dikkat edilecek hususlar ve Alo 174 gıda hattı, konuları öğrencilere anlatıldı. Pınarbaşı’nda bulunan balık çiftliği ziyaret edilerek balık üretimi konusunda bilgilendirme yapıldı.Kamp uygulaması sonun da çocuklara katılım belgesi ve çeşitli hediyeler verildi. -İHA

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla