1994 yılında Şırnak’ta bölücü terör örgütleriyle girdiği silahlı çatışmada şehit olan Aşır Keskin’in silah arkadaşları 23 yıl sonra şehidin Niğde’nin Altunhisar ilçesine bağlı Yakacak köyünde bulunan mezarını ve ailesini ziyaret etti.
Türkiye’nin çeşitli illerinde yaşayan şehidin arkadaşları organize olarak Niğde’ye gelerek şehidin mezarının bulunduğu Altunhisar ilçesine bağlı Yakacak köyüne geldi. İlk olarak şehidin mezarını ziyaret eden şehidin arkadaşları burada dua etti, gözyaşı döktü. Mezarlık ziyaretinin ardından şehidin babası Ahmet Keskin ve anne Cemile Keskin’in evini ziyaret ederek ellerini öptüler. Şehidin kızı 23 yaşındaki Cemile Keskin’e karanfil verdiler.
Terör örgütü PKK ile girilen çatışmada Niğdeli Aşır Keskin’in yanında şehit olduğunu söyleyen Trabzon’lu Ali Kapucu, “Çok uzun seneler sonrasında organize olmaya çalıştık sağ olsunlar arkadaşlarımız bu konuda çok özverili davrandılar ve birbirimize ulaştık. Kardeşimizi canımızı ciğerimizi ziyaret etmek için buraya gelmek istedik. Gelemeyenler yüreklerini bizlerle gönderdiler. Tüm 5. Jandarma komando alayı arkadaşlarımın adına selam getirdik, yürek getirdik, sevda getirdik. Hem vatan sevdası hem bayrak sevdası getirdik, gördüğünüz gibi arkadaş sevdası getirdik. Aşir’imin annesine babasına evlat olmaya geldik biz. Bizi de birer çocuğu sayarsa buradan çok mutlu ayrılacağız inşallah. Allah vatan için bayrak için din için, iman için, insanlar için şehit olanlara gani gani rahmet eylesin. Biz bu yaşta yine şehit olamaya hazırız. Şu anda biz o zamanları yaşıyoruz. Çatışmada bizzat yanımda şehit oldu. Şehadetini ilk gören benim. Allah başka şehitler göstermesin. Ama bu vatana hiç kimse nasiplenmesin, bu vatana hiç kimse heveslenmesin bu vatan her zaman bizim ve her zamanda bizim olacak inşallah. Trabzon, Sivas, Erzincan, Adana, Hatay Tokat’tan, Kayseri’den yurdun her bir yerinden geldik. Birbirleri ile aynı nefesi aynı çorbayı kaşıklayıp aynı ekmeyi paylaşan aynı dağın mevziisini paylaşan arkadaşlarla hep beraber buluştuk. İki sevinci birden yaşıyoruz. Biz şu anda 23 senelik bir zaman geri gittik. Aşiri’mizi de yüreğimizde o günü yaşıyoruz şimdi” dedi.
Böyle bir organizasyonun mutluluk verici olduğunu ifade eden Altunhisar Kaymakamı Ercan Kayabaşı ise, “Üzerinden yıllar geçmesine rağmen o kardeşlik duygularını vatan savunmasındaki sırt sırta omuz omuza çarpışırken canlarına emanet ettikleri duyguları hala yaşıyorlar kardeşlik hukukunu hiç bırakmamışlar. Her biri Türkiye’nin farklı noktalarından gelmişler. Çok zor bir araya gelmeleri, kimi Ankara’dan kimi Adana’dan Kimi Tokat’tan gelmiş ama tek bir gaye var aradan yıllar geçse de silah arkadaşlarını kardeşlerini unutmamışlar ve onların azizi alilerini bir nebze olsun acısını tekrar yaşatmak değil aksine acılarını dindirmek bir evladını vatana verdin ama yüzlerce evlat kazandın hissiyatını vermek için bu gün buraya gelmişler” diye konuştu.

“Aşir’im geldi sandım”
Şehidin Annesi Cemile ise, “Vatan sağ olsun, sizler sağ olun. Allah sizlere göstermesin hepinizin ayaklarına geldiğiniz için Allah sizden razı olsun. Sanki Aşir’im sizinle geldi. Çok sağ olun var olun” dedi.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla