Eskişehir’deki Gezi eylemleri sırasında öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın avukatı Ayhan Erdoğan, mahkemenin verdiği kararın kendilerini bir kez daha yaraladığını, bu nedenle hukuki mücadelelerinin devam edeceğini söyledi.
Eskişehir’deki Gezi eylemleri sırasında öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın, Yargıtay’ın bozma kararının ardından Kayseri Adliyesi 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmasında, tutuksuz sanıklardan fırıncı Ebubekir Harlar’ın ‘kasten yaralama neticesinde ölüme neden olma’ suçundan 6 yıl 8 ay, sanık polis Hüseyin Engin’in ise ‘kasten basit yaralama’ suçundan 7 ay 15 gün hapse çarptırılmasının ardından basına açıklamada bulunan Avukat Ayhan Erdoğan, mahkemenin verdiği kararın kendilerini hayal kırıklığına uğrattığını belirtti.

“Suç delillerini karartmasına rağmen Hüseyin Ergin’e verilen ceza yetersiz”
Sanık Hüseyin Engin’e, ‘kasten basit yaralama’ suçundan hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararını doğru bulmadıklarını kaydeden Avukat Ayhan Erdoğan, “Hüseyin Engin, suç delili olan kamera kayıtlarını bizzat kendisi silen kişidir, delilleri ortadan kaldıran kişidir. Kendisi hakkında açılan bu soruşturma, sanıkların kendi hakkındaki soruşturma konusu delilleri yok etmelerinin suç olmadığı gerekçesi ile kovuşturmaya izin verilmemişken, yani bu kadar açık delil varken, onun hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilmesi, Yargının, Ali İsmail Korkmaz’ın öldürülmesine ilişkin sanıklar hakkında verilen hükümlerin içerisine bir kötü karar olarak eklendi. Mahkemenin kararı, bu yönüyle katılmadığımız bir karardır” diye konuştu.

“Basit yaralama değil, ihmalen insan öldürme”
Yargıtay’ın kararı ‘basit yaralama suçu’ gerekçesi ile bozmasını da doğru bulmadıklarına dikkat çeken Avukat Ayhan Erdoğan, “Çünkü Hüseyin Engin orada bir polis olarak bulunmaktaydı ve Hüseyin Engin açısından polis olarak bir suça müdahale edip engellemediği için TCK 83’üncü maddesi çerçevesinde, ‘ihmalen insan öldürme suçu’ndan sorumlu olması ve cezalandırılması gerekmekteydi” dedi.

“Mevlüt Saldoğan ‘kasten adam öldürme suçu’ndan mahkum olmalı”
Sanık Ebubekir Harlar’a dair hükmün yerinde olduğunu dile getiren Avukat Ayhan Erdoğan, sanık Mevlüt Saldoğan’ın ‘kasten insan öldürme suçu’ndan mahkum olmamasına dair, Anayasa Mahkemesi’ne müracaat edeceklerini ifade etti.
“Bu karar, bizi bir kere daha yaralamıştır, vicdanlarımız rahat değildir. Ama teslim olacak değiliz. Hukuki mücadelemiz devam edecektir” diyen Avukat Ayhan Erdoğan, şunları söyledi:
“Kasten insan öldürmekten asli failin cezalandırılması için sonuna kadar, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de dahil olmak üzere her türlü hukuki yolu deneyeceğiz. Sadece bununla da sınırlı kalmayacağız. Azmettirenlerin de yargılanmaları için mutlaka ve mutlaka adil yargılamanın olabileceğine, aklanmayacaklarına, bağımsız ve tarafsız bir yargılama olabileceğine inandığımız bir noktada Yargı’ya müracaat edeceğiz.”
Anne Emel Korkmaz ise “Bu acı zaten hep var, canımız bir kere daha yandı. Diyecek bir şey yok” dedi.

Baba Şahap Korkmaz: “Adaletin düzgün işlemediğine şahit olduk”
Ali İsmail Korkmaz’ın babası Şahap Korkmaz da karardan memnun olmadıklarını belirterek, “Adaletin düzgün işlemediğine, katillerin korunduğuna, katillere sahip çıkıldığına tekrar şahit olduk. Oğlum göz göre göre öldürüldü, sadece Türkiye değil, tüm dünya gördü olayı. Bu kişilere hiç denecek kadar basit cezalar veriyorlar ve sahip çıkıyorlar. Türkiye’nin adaleti bu maalesef” ifadelerini kullandı. -İHA

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla