Kayseri’de Ayakkabı sayacılığı yapan yaklaşık 50 çalışan, çalışma şartlarının kötü olduğunu, sigortasız ve asgari ücretin altında çalıştırıldıklarını belirterek iş durdurdu.

İşyeri sahipleri ile şartların iyileşmesi için konuştuklarını ancak sonuç alamadıklarını kaydeden ayakkabı sayacıları iş bırakarak yetkilileri göreve çağırdı.

Osman Kavuncu Caddesi üzerinde bulunan spor ayakkabı imalathanelerinde çalışan ayakkabı sayacıları greve gittiler. Sağlıksız atölyelerde sigortasız ve asgari ücretin altında çalıştıklarını kaydeden işçiler şartların düzeltilmesi için yardım beklediklerini kaydetti. Grev yapanların arasında bulunan Nizamettin Çağırmaz, “Hiç birimizin sosyal güvencesi yok. Çıkmak istediğimizde, tehdit ediliyoruz. İşveren diğer işyerlerini arıyor işçi açıkta kalıyor. 2 yüz lira alan var 3 yüz lira alan var. Bin 4 yüz lira ney ki… Asgari ücret alan adam bizim karşımızda evliya. Bizde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız, bize de sahip çıkılsın. İş yeri sahipleri eğer Allah’a inanıyorlarsa bizim hakkımızı verirler. Valimizden rica ediyoruz. Sanatkarı ayağa kaldırsınlar. Bizi tefecilerden kurtarsınlar. Çalışanlar olarak son demdeyiz. Bu şartlar nedeniyle işçi de yetişmiyor. Merdiven altında imalat yapıyoruz” diye konuştu.

Ayakkabı kalfası Muzaffer Şahin, işlerinin ayakkabı sayacıları ile bir birini tamamladığını kaydederek greve destek verdiklerini kaydetti. Şahin, Biz ayakkabı sayacıları arkadaşların tamamlayıcısıyız. Biz kalfalar olarak bu arkadaşları destekliyoruz. Onlar olmazsa biz, biz olmazsak onlar olmaz. Bu nedenle arkadaşlarımızla gerekirse dernek kurar işverenlere karşı hakkımızı ararız” diye ifade etti.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla