Baharın müjdecisi olarak her yıl 21 Mart’ta kutlanan Nevruz Bayramı, bu yıl Talas’ta Bilge Kağan Ortaokulu’nda düzenlenen törenle kutlandı.

Geleneksel Nevruz ateşinin yakılmasıyla başlayan törene Talas Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, İlçe Kaymakamı Zekeriya Güney, İlçe Millî Eğitim Müdürü Mustafa Gürbüz, İlçe Emniyet Müdürü Fatih Aşıcı, İl Müftüsü Esat Yapıcı, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve velileri katıldı.
Nevruz Bayramı’nın birlik ve beraberlik açısından son derece önemli olduğunu ifade eden Talas Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, “Bugün Nevruz Bayramı. 2010 yılında Birleşmiş Milletler tarafından Nevruz Bayramı olarak adlandırılmış. Talas Belediyesi olarak eğitime büyük destek veriyoruz. Ben zaten akademisyen olduğum için gençliğin ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Asıl bayram bugün değil. Bu gençlerin inşallah geleceğe en iyi şekilde hazırlandığı, bu ülkenin çok daha iyi mertebelere geldiği gündür.” dedi.
Talas Belediyesi olarak son 2 yılda 6 okul yaptıklarını hatırlatan Başkan Palancıoğlu, “Okullarımızın 4 tanesini Büyükşehir Belediyesi ve hayırseverlerimizle yaptırıp hizmete açtık. 2 tane de Milli Eğitim Bakanlığımız ile okul açtık. İnşallah yeni imar revizyonu kapsamında da Talas’a 13 yeni okul kazandıracağız. Böylece okulla ilgili sorun kalamayacak inşallah. Bu kapsamda organizasyonun gerçekleşmesinde başta okul müdürümüze, öğretmenlerimize ve milli eğitim müdürlüğümüze teşekkür ediyorum.” şeklinde ifade etti.
Birlik ve dirlik içinde daha güzel günler dileyen Kaymakam Zekeriya Güney ise, “Ülkemiz 15 Temmuz’da hain bir darbe girişimine muhatap oldu. Bu hain darbe girişimi milletimiz ve devletimizin iş birliği ile engelledik. İnşallah bu nevruz da yeniden dirilişimize vesile olur. İnşallah ülkemize yapılan hainlikleri birlikte def ederiz. İnşallah ülkemiz birlik ve dirlik içinde daha güzel günlere gider.” diye konuştu.
İlçe Millî Eğitim Müdürü Mustafa Gürbüz, “21 Mart barış ve kardeşliğin sembolü, baharın habercisi olan Nevruz Bayramı Orta Asya’da Türk kavimleri tarafından günümüze kadar her yıl 21 Mart da coşkuyla kutlanır. Ülkemizin geleceği baharın geldiği gibi neşeli, mutlu ve huzurlu olsun. Katkılarından dolayı Talas Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum.” dedi.
Nevruz’u Orta Asya’da, Anadolu’da, Balkanlarda baharın gelişi ve doğanın yeniden canlanışı olarak tanımlayan Bilge Kağan Ortaokul Müdürü Adem Kılıç, “Türk milleti için Nevruz’un apayrı bir önemi vardır. İnşallah bu Nevruz Bayramı cihan yeniden hükmedişimizin, zalime korku, mazluma umut, barış mutluluk ve huzuru getireceğimizin miladı olacaktır.” ifadelerini kullandı.
Yakılan Nevruz ateşinin üzerinden atlama ve demir dövme mizanseninin ardından Başkan Mustafa Palancıoğlu ve Kaymakam Zekeriya Güney katılımcılara pilav ikram etti. -İHA

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla