Bakan Özhaseki: “Kayseri’de artık genç kızlar gece 11-12’ye kadar parklarda vakit geçirebiliyor”

Kayseri’de Büyükşehir Belediyesinin yaptırdığı parkı hizmete açan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “Daha önceleri parklar mafyalar tarafından paylaşılmıştı. Biz parkları bunlardan temizledik. İlk evlendiğimde eşim pazar günü dışarıya çıkıp gezmek istediğinde, ‘Pazar günü kadınların Kayseri’de dışarıya çıkması ayıp’ dedim ama şimdi genç kızlar gece 11-12’ye kadar parklarda vakit geçirebiliyor” dedi.
Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan AGÜ Sümer Parkı’nın açılışına katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, kendisinin de belediye başkanlığı yaptığı dönemden önce Kayseri’deki parklarda yaşananları anlattı. Bakan Özhaseki, “94 yılında ilk olarak Melikgai Belediyesinde göreve başladım. 4 sene sonra Büyükşehir Belediye Başkanımızın ceza alması ile birlikte büyükşehir belediye başkanı oldum. O yıllarda 5-6 park vardı. Meydanda bir park vardı, tel örgü ile ikiye ayrılmıştı. Bir tarafı erkekler parkı, bir tanesi aile parkıydı. 70 yıllık bir Gültepe Parkı vardı. Sivas Caddesi’nde Emirgan Parkı vardı ve sonra Bozantı Parkı vardı. Bu parklar haricinde başka bir park yoktu. Bu parklar işgal altındaydı. Mesela Sivas Caddesi’ndeki parka herkes giremezdi. Ortadaki o Sivas Caddesi alanı ikiye bölerdi. Çünkü Melikgazi Belediye Başkanımız, Büyükşehirin önüne geldiğinde onlar tarafından vurulmuştu. Şoför rahmetlik olmuştu, kendisi de sakat kalmıştı. İki taraflı bir mafya çatışması vardı. Bir tarafta sağ mafya, diğer tarafta sol mafya vardı. Parkların hepsi işgal altındaydı. Parkların etrafı da tel örgülü ile çevriliydi. Aydınlıkevler’e ilk gittiğimde caminin etrafına küçük bir park yapılmıştı. Buraya tel örgü çekmişlerdi. Ne olacak bu tel örgü dediğimizde kimse girmesin diyorlardı. ‘Biz bu bütün parkların duvarlarını yıkacağız, tel örgüleri kaldıracağız ve herkes rahat edecek’ dedik. Sonra park yapımına başlandı ve yüzlerce park yapıldı. 10 milyon metrekareyi geçmişti bizim bu işi bıraktığımızda. Allah’a hamdolsun ki hepsinin içi güvenli, girilebilir, çıkılabilir haldeydi. İçerisinde rahatlıkla çocukları gezdirebileceğimiz bir alandı” dedi.
1982’de evlendiğinde eşi ile İstanbul’dan Kayseri’ye geldiklerinde yaşadığı bir anısını anlatan Bakan Özhaseki, ”Eşim bir pazar günü dışarıya çıkalım dedi. Eşime dedim ki ‘Pazar günü Kayseri’de dışarıya çıkılmaz, ayıptır’ dedim. ‘Niye ayıp?’ diye sorduğunda ‘Kadınlar pazar günü dışarıya çıkmaz’ dedim. Hakikaten de pazar günü ailelerimiz dışarıya çıkmazlardı. Bağı olan bağına gider, diğer aileler de evlerinde otururlardı. Aradan yıllar geçti, bir Ramazan günü eve geldim. Gece saat 11, kızım ayağına ayakkabılarını giymiş dışarıya çıkıyor. ‘Kızım gecenin bir vakti nereye gidiyorsun?’ dedim. Parkta yürümeye gittiğini söyledi. ‘Baba sen belediye başkanı değil misin, parkların güvenli olduğunu söylüyordun’ dedi. Aradan geçen zaman içerisinde parklar kız çocuklarının 11-12’ye kadar zaman geçirebildiği bir yer haline geldi’ diye konuştu.
Bakan Özhaseki, ”İmarı en güzel şehirlerin başında Kayseri var. Bir aile olarak insanlar ne arıyorsa hepsini bulabilecekleri bir şehrin başında Kayseri var. 100 tane tercih hakkım olsa nerede yaşamak istersin deseler yine Kayseri’yi seçerim” dedi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik ise, 29 bin metrekarelik alana yapılan parkta bin 200 metre yürüyüş yolu olduğunu belirterek, vatandaşların yeşilin tadını doyasıya çıkaracağını söyledi.
Konuşmaların ardından Bakan Özhaseki, AGÜ-Sümer Parkı’nı hizmete açarak, parkı gezdi.  -iha

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.