Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) ait Bank Asya’ya para yatırarak terör örgütüne destek olmak suretiyle ‘silahlı terör örgütü üyesi olma’ suçundan yargılanan 14 sanık ilk kez hakim karşısına çıktı. Sanıklardan 6’sı beraat, 6’sı tahliye oldu.
Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen ve tutuklu yargılanan polis memurları G.D. (48), E.C., K.K. (48), A.Ö. (45), K.Y., H.A.D. (48), M.Ç. (47), M.B., H.M., A.N., G.K., komiser G.S., emekli polis H.A. ve 4. sınıf emniyet müdürü A.Ş. (43) ile avukatları hazır bulundu.
Sanıklar üzerlerine atılı ‘terör örgütüne üye olma’ suçlamasını reddederek, çoğu sanık Bank Asya’ya faizsiz bankacılık yaptığı için tercih ettiklerini söylediler.
Rize’de yakalanan ve orada tutuklanan, örgütün gizli iletişim ağı bylock programını kullandığı iddia edilen 4. sınıf emniyet müdürü A.Ş. ise, “15 Temmuz’dan 1 ay önce Rize iline tayinim çıktı. Sadece 5 gün gittim. Sonra izne ayrıldım. Daha sonra hakkımda iddia olunca kendim gidip, teslim oldum. 7 yıldır Kayseri’deyim. Burada yargılanmak istiyorum” diye konuştu.
Yapılan yargılama sonucu tutuklu sanıklar A.N., G.S., M.B., M.Ç., H.A.D., K.Y. beraat ederken, E.C., H.A., G.D., K.K., A.Ö. ve H.M. hakkında ise suç vasfının değişme ihtimali ve cezaevinde kaldıkları süre göz önünde bulundurularak tahliyelerine ve dijital verilerin beklenmesi nedeniyle duruşmaların ertelenmesine karar verildi. Mahkeme ayrıca sanık G.K.’nin tutukluluk halinin devamına hükmetti. Rize’de yakalanan ve tutuklanan 4. Sınıf Emniyet Müdürü A.Ş. ile ilgili ise yetkisizlik kararı veren 2. Ağır Ceza Mahkemesi, dosyayı Rize Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. -İHA

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla