Develi’de bir bankada, banka müdürünü öldüren saldırganı çıkan çatışmada vuran ve haklarında ‘adam öldürme’, ‘görevi kötüye kullanma’, ‘ihmalen adam ölümüne sebep olma’ ve ‘hürriyeti tahdit’ suçlarından dava açılan ilçe emniyet müdürü ile bankanın özel güvenlik görevlisi beraat etti.
7 Kasım 2016’da Nurettin Yürek, Develi ilçesinde bir bankada çalışan boşanma aşamasındaki eşi A.Y.’nin yanına gitti. Alkollü olduğu ve yanında pompalı tüfekle, banka güvenlik görevlisini etkisiz hale getiren Nurettin Yürek, elindeki pompalı tüfekle tehdit ettiği banka görevlisi S.K.’nin dışarı çıkıp kapıyı kilitlemesini istedi. Şube binasında 2 yıldır hizmetli olarak çalışan 2 çocuk annesi eşi A.Y. ile görüşmek isteyen Nurettin Yürek, banka müdürü Recep T.’nin kafasına bir el ateş etti. Dışarıda kalan güvenlik görevlisinin ilçe emniyet müdürlüğüne haber vermesi ile olay yerine gelen polis ekiplerinin ‘teslim ol’ çağrısına ateş ederek cevap veren Nurettin Yürek, Develi İlçe Emniyet Müdürü B.E.’nin açtığı ateş sonrası yaralandı. Banka müdürü ile saldırgan hayatını kaybetti. Emniyet Müdürü B.E. hakkında ‘adam öldürme’, banka güvenlik görevlisi S.K. hakkında ise , ‘görevi kötüye kullanma’, ‘ihmalen adam ölümüne sebep olma’ ve ‘hürriyeti tahdit’ suçlarından dava açıldı.
Kayseri 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tutuksuz sanıklar B.E. ve S.K. ile ölen banka müdürü Recep T.’nin şikayetçi eşi C.T. ve avukatlar hazır bulundu.
Cumhuriyet Savcısı, Develi İlçe Emniyet Müdürü B.E. hakkında meşru müdafaa nedeniyle ceza verilmesine yer olmadığına, S.K. hakkında da tüm suçlardan beraatını talep etti.
Her iki sanık da üzerlerine atılı suçlamaları reddederek, beraatlarını isterken, ölen banka müdürü Recep T.’nin banka güvenlik görevlisinden şikayetçi olan eşi C.T. ise sanığın cezalandırılmasını istedi. Duruşmada banka güvenlik kamerası da izlenirken, kamerada saldırganın elinde pompalı tüfek ile banka güvenlik görevlisini tehdit ederek dışarı çıkardığı görülüyor.
Mahkeme heyeti yapılan yargılama sonucu tutuksuz sanık banka güvenlik görevlisi S.K.’nin tüm suçlardan beraatına, Develi İlçe Emniyet Müdürü B.E. hakkında meşru müdafaa nedeniyle ceza verilmesine yer olmadığına dair karar verdi. -iha

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla