Başbakan Yıldırım: ‘Kuzey Irak’ta yarın gerçekleştirilecek referandum gayrimeşrudur’

Başbakan Binali Yıldırım, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin yarın yapacağı referanduma ilişkin, “Türkiye’nin güney hudutlarında herhangi bir statü değişikliği, herhangi bir şekilde yeni oluşumlar asla ve asla Türkiye tarafından hoşgörülemez. Kuzey Irak’ta yarın gerçekleştirilecek referandum gayri meşrudur, yok hükmündedir” dedi.

Başbakan Yıldırım, Ankara’da AK Parti Mamak 6. Olağan İlçe Kongresi’nde konuştu. FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminde Mamak’ta 10 kişinin şehit olduğunu bildiren Başbakan Yıldırım, vatandaşların, milli iradeyi darbeci hainlere teslim etmemek için darbe girişimi gecesinde sokaklara çıktığını vurguladı. AK Parti kongrelerinin bir bayram, demokrasi şöleni olduğunun altını çizen Başbakan Yıldırım, “Kongreler tazelenmedir, değişimdir, heyecandır. AK Parti kadroları gençleşiyor, gençleşirken tecrübe ile birleşiyor, Ak Parti Türkiye’nin en büyük siyasi hareketi olmaya devam ediyor, AK Parti teşkilatları millet demeye, bayrak demeye, vatan demeye devam ediyor” diye konuştu.

“MHP ve CHP’nin gruplarının desteğiyle tezkereyi TBMM’den geçirdik”

Türkiye gündeminin çok yoğun olduğunu dikkat çeken Başbakan Yıldırım, “Dün TBMM’de önemli bir karar aldık. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin kör inadı sonrası Cumhurbaşkanımızın riyasetinde Milli Güvelik Kurulu, Bakanlar Kurulu toplantısı yaptık. Oradan aldığımız kararları milletimizle paylaştık. Yine dün gece meclisimizde MHP ve CHP’nin gruplarının desteğiyle de tezkereyi, yurt dışına asker gönderme, yurt dışından ülkemize asker kabul etme tezkeresini kabul ettik. Böylece Irak ve Suriye’ye sınır ötesi operasyon konusunda hükümetimize Meclisimiz 1 yıl daha yetki verdi. 2023’e giderken, Cumhuriyetimizin 100. yılına doğru emin adımlarla giderken Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafya çok önemli bir süreçten geçiyor. Siyasi çalkantılar, terör, dış güçlerin nüfus hamleleriyle bölgemiz karşı karşıya. Etnik, mezhepsel çatışmalar, derin toplumsal çatlaklar oluşturuyor. Terör örgütleri kan, şiddet, insanlık dışı eylemle ile oluşan bu çatlakları dolduruyor. Yakın tarihte cetvelle çizilen sınırlarda bugün asayişten, istikrardan maalesef bahsetmek zor” şeklinde konuştu.

“Referandum gayri meşrudur, yok hükmündedir”

Başbakan Yıldırım, sözde müttefik bazı ülkelerin geçici siyasal çözümler ve kısa vadesi çıkarları adına iş tuttukları, destekledikleri terör örgütlerinin Türkiye’nin birliği ve güvenliği için tehdit oluşturduğunu ifade ederek şunları kaydetti:
“Bu terör örgütleri yalnızca bugün için değil gelecekte de yeni çatışma alanlarının oluşmasını hazırlayacak tehlikeli girişimler içindeler. Türkiye’nin güney hudutlarında herhangi bir statü değişikliği, herhangi bir şekilde yeni oluşumlar asla ve asla Türkiye tarafından hoşgörülemez. Kuzey Irak’ta yarın gerçekleştirilecek referandum gayri meşrudur, yok hükmündedir. Bu referandum sonrası yaşanacak muhtemel gelişmelerden bu referanduma tek başına karar veren, halkına danışmadan, dünyada bütün milletlerin karşı çıktığı, Birleşmiş Milletler’in de karşı olmasına rağmen bu referandumda inat eden Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi birinci derecede sorumlu olacaktır. Bu coğrafyada Türkler, Kürtler, Türkmenler, Araplar, Yezidiler 42 millet, değişik etnik gruplar hep birlikte yaşadık. Bugüne kadar beraber olduk, bundan sonra da aynı şekilde devam edeceğiz. Bu referandum, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’nin hiçbir sorununa çözüm getirmeyecek. Bu referandum, Merkezi Irak Yönetimi ile Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi arasındaki hiçbir meseleyi çözmeyecek. Bu referandum, bölgede var olan istikrarsızlığı, otoriter boşluğunu ve kaosu daha fazla körükleyecek ve bunun bedelini orada yaşayan insanlar ödeyecek. Belirli insanların, yöneticilerin hırsı yüzünden, uçuk hayalleri yüzünden o bölgenin insanlarına bu zulmü reva görenler elbetteki bunun hesabını kendi halkları başta olmak üzere bu işe karşı çıkan herkese verecektir. Bu işlerin çözüm yolu tek taraflı, hiçbir şekilde ikazlara kulak asmadan gayri meşru bir referandum kararı almak değildir. Bu işin çözüm yolu oturup konuşmaktır, sorunları müzakereyle ele almaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.