Büyükşehir Belediyesi 53 Kütüphane Haftası’nda “Kitap Bizden Okumak Sizden” adı altında bir etkinlik gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediyesi yanındaki parkta yüzlerce kişiye kitap dağıtıldı ve hep birlikte kitap okundu. Etkinliğe katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, farklı özellikleriyle bilinen Kayseri’yi “Okuyan şehir” haline getirmek için çalıştıklarını söyledi.
Büyükşehir Belediyesi yanındaki park alanına minderler serildi, farklı yazarlara ait kitaplar getirildi ve Kütüphaneler Haftası’nın ruhuna en çok uyan etkinlik yapıldı. “Kitap Bizden, Okumak Sizden” adı altındaki etkinliğe Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik de katıldı.
KİTAP CAFE GELİYOR
Halka ücretsiz kitap dağıtımına bizzat katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik, Kayseri’nin “Sanayi Şehri”, “Endüstri Şehri”, “Hayırseverler Şehri” gibi özellikleriyle bilindiğini belirterek yeni hedefin “Okuyan Şehir” olduğunu söyledi. Kayseri’yi okuyan şehir yapmak için hem kütüphaneler yaparak imkanları artırdıklarını hem de okumayı teşvik etmek amacıyla etkinlikler yaptıklarını ifade eden Başkan Çelik, önümüzdeki günlerde kitap okumaya yönelik yapacakları yatırımlardan da bahsetti. Başkan Mustafa Çelik, Büyükşehir Belediyesi yanında, şehrin en güzel yerinde Kitaf Cafe açacaklarını belirterek, “Burası tüm hemşehrilerimizin boş zamanlarında değerli vakit geçirebilecekleri bir mekan olacak” dedi.
TALAS’A KÜTÜPHANE KAMPÜSÜ
Okumayı teşvik edecek bir başka projelerinin de Talas’ta 7/24 açık kalacak kütüphane olacağını vurgulayan Başkan Çelik, “Talas’a kampus niteliğinde bir kütüphane yapıyoruz. Gençlerimizin daha donanımlı, okuyan ve dünyaya açık nesiller olarak yetişmeleri için bize düşeni yapıyoruz. Ayrıca insan yoğunluklu noktalarımız olan tüm parklarımızı, halka açık mesire alanlarını, tramvay ve otobüs duraklarını okunabilir hala getireceğiz. Hemşehrilerimiz hem evden getirdikleri kitapları okuyabilecek hem de tabletleriyle bizim yapacağımız yazılımlar vasıtasıyla istedikleri yayını indirerek okuma şansına sahip olacak” diye konuştu.
Büyükşehir Belediyesi’nin etkinliğine katılan yazar Abdullah Ayata da kültüre katkılarından dolayı Başkan Çelik’e teşekkür ederek, “Her konuda örnek olan Kayseri Büyükşehir Belediyesi inşallah kültürün de lokomotifi olacak ve Türkiye’nin örnek bir kültür şehri olduğunu ispat edecek” dedi. Abdullah Ayata, etkinlikte dağıtılan kitaplarını da imzaladı.
Başkan Mustafa Çelik açıklamalarının ardından park alanında kitap okuyanların yanına giderek sohbet etti. Başkan Çelik, gençlere de daha fazla okumalarını isteyerek tavsiyelerde bulundu. Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik, parkta gezen vatandaşlarla da sohbet etti ve özellikle çocuklarla yakından ilgilendi. -KURUM BÜLTENİ

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla