Dört gün önce 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladık. Birçok kurum ve kuruluş, tarafından gazeteciler onuruna, yemek organizasyonu düzenledi. Evet,  şimdi ne var bunda diye soracaksınız? Gazetecilerimizin unutulmaması bizleri de onurlandırıyor. Ama bakalım o yemek programlarında kaç tane kadın gazeteci var? Bana bir tane gösterin! Kayseri’de sadece erkekler mi gazetecilik yapıyor? Ve o akşam yemeklerini düzenleyen kurumlar, bu durumu hiç mi yadırgamadı ben onu çok merak ediyorum.

Muhafazakarlık kalıbının arkasına sığınarak bir çok kadın iş hayatında geri plana atılmakta. Bundan bir iki hafta önce de Hacılar Belediyesi tarafından çiğköfte gecesi düzenlendi. Yine bir tane bile kadın gazeteciye yer yoktu.  Ben bunları söyleyerek aslında ayrımcılık yapmıyorum. Yeri geldiğinde bin kişilik yemek organizasyonlarında tek kadın gazeteci olarak bile bulunmam gerektiğini düşünüyorum. Bu mesleğin getirdiği bir sorumluluktur bana göre. Ama kendisini muhafazakar olarak nitelendiren düşünce kalıbına sahip insanların bakış açısıyla baktığımızda kadınların o çiğ köfte gecesinde bulunması yanlış. “Senin ne işin var o kadar erkeğin içerisinde” şeklindeki söylemlerle de bazen karşı karşıya kalabiliyorsunuz.

Benim anlatmak istediğim, erkeklerin gidip kadın gazetecilerin gidememesi değil. Kadın gazetecilere yerel Kayseri basınında  göz ardı edilmesi. Birçok kurumlar tarafından il dışlarına programlar düzenlenmekte. Ve katılım yine erkek gazetecilerden.  Yani erkeğin çoğunlukta olduğu bir yerde ne kadın rahat edebilir ne de erkek rahat edebilir.

Sayın Valimiz Süleyman Bey, bir basın toplantısında biz kadın gazetecileri görünce, Kayseri basınımızda kadın gazeteci varmıymış? Diye şaşkınlığını dile getirmişti. Hatta programlarda sizleri neden göremiyoruz diye de sormuştu. Bir kadın  gazeteci arkadaşımız “Sayın Valim erkeklerden bizlere sıra gelmiyor” diye cevap verdi. Evet, erkeklerden kadınlara her alanda olduğu gibi basın sektöründe çalışan kadınlarımıza da sıra gelmiyor.

İlk önce anaerkil toplum olan Türk toplumu şimdi kadınları küçümsüyor. Ben bu anlamda en başta Sayın Valimiz Süleyman Kamçı’nın eşini, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’in ve 16 ilçe belediye başkanlarının eşlerini sahalara davet ediyorum. Sayın Valimizin, Büyükşehir Belediye Başkanımızın eşini, Kocasinan Belediye Başkanı Çolakbayrakdar Beyin eşlerini sahalarda görüyoruz. Ama kadın gazeteciler olarak ta kendilerini tanımak, kadınlara özel programlar düzenleyerek te onlarla tanışma, sohbet etme fırsatının olacağı ortamlar oluşturmalarını bekliyorum şahsen kendi adıma.

Bir kadının sorununu en iyi bir kadın anlar. Ve bu kapalı zihniyetin arkasına saklanmak zorunda kalan kadınlarımıza yine bir kadın kapılarını aralar. Sadece kendi sektörümüz için konuşmuyorum. İlçe belediye başkanlarımızın eşleri, ara sıra çıkıp mahallesinde, beldesinde bulunan evlere ziyaretler gerçekletirse belki birçok kadının sesinin duyulmasına vesile olacak.

UNUTMAYIN Kİ; Her başarılı bir erkeğin arkasında mutlaka bir kadın vardır ….

 

 

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla