Türk Sağlık-Sen Kayseri Şube Başkanı Kamil Ünal, Giresun’da meydana gelen sağlık çalışanına şiddet olayında, hekimin açığa alınmasının, saldırganı mağdur gibi gösterdiğini savundu.

Türk Sağlık-Sen Kayseri Şube Başkanı Kamil Ünal, son zamanlarda sayıca artan sağlık çalışanlarına şiddet konusunda basın açıklaması düzenledi. Sendika il binasında yaptığı açıklamasında Şanlıurfa ve Giresun’da meydana gelen sağlık çalışanlarına şiddet olaylarını hatırlatan Başkan Ünal, Giresun’da meydana gelen saldırı olayında, hekimin açığa alınmasının kabul edilemeyeceğini dile getirdi. “ Açığa alma mevzuata göre Devlet kamu hizmetlerinin gerektirdiği hallerde, görevi başında kalmasında sakınca görülecek Devlet memurları hakkında alınan ihtiyati bir tedbirdir. Doktorumuzun görevden alınması ile görevi başında kalmasında hangi sakıncalı hal görülmüştür bunun da izah edilmesinde zaruret vardır” diyen Ünal, söz konusu şekilde masumun mağdur gibi gösterildiğini savundu.

Türk- Sağlık Sen olarak, bu tür olaylar karşısında tavır koymaya devam edeceklerini belirten Ünal sözlerini şöyle tamamladı:
“Beyaz kod veren aile hekiminin açığa alınıp, doktoru kaldırım taşıyla darp edenlerin mazlum olduğu ilan edilirse sağlıkta şiddetin bırakın önlenmesini bizzat devlet ve kamuoyu tarafından teşvik edilmesi gibi bir durum ortaya çıkmaktadır.
Meseleleri gerçekliğinden kopartıp dramatize ederek topluma sunmak yanlıştır. Bunda hem devlet hem medya hem de vatandaşlarımız hassas olmalıdır. Herkesi sosyal medya ile yorumculuğa ve haberciliğe adım attığı şu çağda sağlık çalışanlarının kimsenin keyfine kurban ettirmeyiz. Gündemde bir konu var bizde müdahil olalım tarzındaki yaklaşımlarla sağlık çalışanlarına yanlış yapılmasına müsaade etmeyeceğiz.
Hukuka göre yapılan her işleme eyvallah deriz. Lakin hukukun terk edilerek keyfe ve kamuoyu istiyor diye yapılan her işleme dur diyeceğiz.” -kb

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla