Kayseri Bilfen öğrencileri dünyanın 1 numaralı üniversitesi Harvard ve yine dünyanın en önemli proje geliştirme teknolojik merkezlerinden Massachusetss Institue of Tecnology(MIT) bilim laboratuvarlarında incelemelerde bulundu.
Harvard’da doktora yapan Bilfen mezunu Buse Mutlu ile ve MIT’ın en genç profesörlerinden olan Prof. Dr. Canan Dağdeviren ile görüşen ve HarvardNewyork’taki Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’ni de ziyaret eden Bilfenli öğrenciler,MIT’ta düzenlenen Bilim ve Fen Şenliğine katılan ilk Türk gözlemci okul olurken önümüzdeki sene için de stand sözü aldılar.
Kayseri Bilfen Lisesi öğrencilerinin de içinde yer aldığı Bilfen Ankara Çayyolu, Bahçeşehir, Çamlıca, İskenderun ve Kayseri kampüslerinden seçilen 22 kişilik bir öğrenci grubu, ana temaları “Sürdürülebilir Gelişim ” olan çalışmalarını, yaptıkları işlerle dünyada kabul görmüş bilim insanlarına sunmak, onların vereceği fikirler doğrultusunda ilerlemek üzere dünyanın en iyi üniversitelerinden Massachusetts Institute of Technology (MIT) ve Harvard’a gitti.
Bilfen’in farklı kampüslerinden bir araya gelen liseli gençler bilim dolu bir hafta boyunca fırsat buldukça New York ve Boston’un keyfini de çıkardılar. New York Yankess maçına giden gençler Broadway’de müzikal izlemeyi de ihmal etmediler. Özgürlük Anıtı, Empire States, Amerikan Doğa Tarihi Müzesi, Boston’da bulunan Museum of Science’ı da ziyaret eden öğrenciler farklı deneyimler yaşadılar.
Ziyaretlerinin son gününde dünyanın en köklü ve saygın bilim akademilerinden biri olan Harvard Kamu Sağlığı Fakültesi (Harvard School of Public Health) ile yapılan işbirliği sonucunda kapılarını açan Sabri Ülker Halk Sağlığı Merkezi’ni de ziyaret eden öğrenciler burada yapılan çalışmalar hakkında da bilgiler aldılar. Başkanlığını dünyaca ünlü bilim adamı Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil’in yürüttüğü merkez, özellikle kronik hastalıkların oluşmasını önlemek adına hem Türkiye’den hem dünyadan bilim adamlarının çalışmalarına ev sahipliği yapıyor. -iha

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla