Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında, aralarında Boydak kardeşlerin ve ünlü işadamlarının da yer aldığı 68 sanığın yargılandığı davanın üçüncü duruşmasının ikinci gününde tutuklu Hava Pilot Kurmay Albay Bülent Gürdoğan’ın babası Mehmet Gürdoğan tanık olarak dinlendi.
Kayseri’de Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında, iş adamları Hacı, Memduh, Mustafa, Bekir ve Şükrü Boydak, Hamdi Kınaş ve Halit Gazezoğlu, eski ÖSYM Başkanı Ali Demir ile örgütün ‘il imamı’ Sıtkı Baş’ın da aralarında yer aldığı 68 sanığın yargılandığı davanın üçüncü duruşmasının ikinci gününde öğleden önceki oturumu 250 kişilik Kayseri Adalet Sarayı Konferans Salonu’nda görülmeye devam edildi.

Hacı ve Bekir Boydak duruşmaya katılmadı
Duruşmanın ikinci gününe de katılmayan Hacı Boydak sağlık sorunlarını gerekçe gösterirken, başka suçtan tutuklu Bekir Boydak’ın da duruşmaya katılmayacağını bildiren dilekçe sunduğu öğrenildi. Duruşmaya, tutuklu sanıklar Şükrü Boydak, Memduh Boydak, Necmi Somtaş, Halit Gazezoğlu, Hacı Osman Büyükata, Hamdi Kınaş, Mehmet Fındık, Mehmet Filiz, Mehmet Albayrak ve Nurullah İlgün, jandarma eşliğinde hazır edilirken, Mustafa Boydak, Erol Boydak, İlyas Boydak, Murat Bozdağ, Halit Bayhan, Arap Ali Aksoy ve İsmail Tuna’nın aralarında olduğu 14 tutuksuz sanık da duruşmada hazır bulundu.
Diyarbakır’da yargılanan şüpheli 2’nci Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezi Amiri Kurmay Albay Bülent Gürdoğan’ın babası Mehmet Gürdoğan, Boydak kardeşlerin müdafisi tarafından tanık olarak duruşmada hazır edildi.

“Şükrü Boydak’tan 10 Milyon TL borç aldım”
Tanık Mehmet Gürdoğan, darbe girişimi sırasında TBMM’yi ve Ankara’da çeşitli hedefleri bombalayan uçakların bağlı olduğu Diyarbakır’daki üste görevli olan Kurmay Albay Bülent Gürdoğan’ın, Boydak Holding yöneticileri ile arasındaki 6 milyon liralık para transferi ile ilgili ifade verdi. Gürdoğan, 6 milyon TL hesap hareketi ile ilgili verdiği ifadesinde şunları söyledi:
“Aliye Boydak ablamın kızı olur. Boydak ailesi de babamın yeğenleri olur. Benim HES Kablo’da ilk başta yüzde 30 hissem vardı. Bu hissem, daha sonra yüzde 20’ye ve şu anda ise yüzde 3.80’e kadar düştü. Hissemi çocuklarıma bölüştürdüm. Hisseyi verdiğimden çocuklarımın hiçbirinin haberi yoktu. Her yıl şirket sermaye artırımları oldukça ben de karşılayamaz oldum. Şükrü Boydak’tan 2010’da 10 milyon lira borç aldım. Tek bir seferde değil, 5-6 sene içerisinde oldu. Ödeyemeyince Mustafa ve Şükrü Boydak ile görüştüm. Oğlumun adına 0.75 hisseyi 6 milyon lira değerinde sattım. Benim hissem Memduh’a geçmiş oldu. O para önce hisse sahibi oğlum Bülent’in hesabına gitti. Bülent ‘baba böyle bir şey geldi’ deyince ben de ‘Borcum var hisse sattım oğlum. Sen karışma, imzala gönder’ dedim ve 1 dakika sonra para Memduh’un hesabına geçti. Hamiline yazılı hisseydi, oğlumun hisse satışı ile, hatta hisse ile ilgisi yok. Oğlum Bülent Gürdoğan halen tutukludur.”
Davanın ikinci gününün sabahki oturumunda 18 tanık dinlenirken, duruşmaya öğle arası verildi. -İHA

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla