Manisa 1. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı’na bağlı Batı Kışla’da 731 asker besin zehirlenmesi sonucu yediklerinden zehirlendi. Hastaneye kaldırılan askerlerden  Piyade Er Hüsnü Özel, yaşam mücadelesini kaybederek şehit oldu. Şehit  Özel’in 20 gün önce arkadaşlarıyla birlikte yemeklerden şikayetçi olduğu ve o günden itibaren kışla yemekhanesinde çok az bir şekilde yemek tükettiklerini şehit olduğu akşam ise çok yorgun ve bitkin olduğu ifade edilmişti. En acısı ile aile oğullarının şehit haberini yemin töreni için gittikleri Manisa’da askeri birlikte alıyor. Ailenin yaşadığı yıkım ve acı tarif edilemez.

 

Manisa’da askerlerin yemekten zehirlenmesiyle ilgili Binbaşı A.A.’nın ifadesine göre, yemek şirketiyle yapılan sözleşmede şirkete “5 kez zehirlenme” vakasına kadar izin verildiği ileri sürüldü.Bir askerin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan Mayıs ayındaki zehirlenmelerle birlikte, Manisa’da askerler dördüncü kez zehirlendi. Sözleşmenin feshi için bir  zehirlenme daha mı olması gerekiyordu?

Eğer ortada bu şekilde akılları yerinden oynatan bir sözleşme varsa oturup düşünmek gerekir. Binlerce askerin bulunduğu bir kışlanın yemekhanesinde bu denli bir hata affedilemez ve görmezden gelinemez. Çünkü askerler bir kez değil tam dört kez yediklerinden zehirlenerek hastanelik oldu.

Bu pervasızlıktan başka hiçbir şey değildir. Burada aileler evlatlarını devlete emanet ediyor. Dört kez zehirlenme yaşanan bir askeri birlikte hiçbir önlemin alınmaması ve zehirlenme vakalarının hala devam etmesi kasıtlı olabileceğini ihtimallerini de akıllara getirmiyor değil.Ana kuzularının canlarını görmezden gelerek 731 askerin canını tehlike altına sokanlar, askeri bile bile ölüme gönderen komutanlarla aynı şekilde yargılanmalıdır. Çünkü bu insanlar size emanet, bu vatanda size emanet.

Yazıklar olsun ki binlerce askerin sorumluluğunu üzerine alarak bu kadar askerin defalarca zehirlenmesine göz yumanlara. Normal bir iş yerinden normal bir evden bahsetmiyoruz. Bir kışlanın yemekhanesinden bahsediyoruz. Ne demek beş kez zehirleyebilirsiniz sonra anlaşmayı fesh ederiz. Keşke bir askerimizin kılına bile zarar gelmeseydi ama sonuç çok ağırda olabilirdi. Bunun hesabını kim verecekti? Bir can mı yarattınız da bin böyel böyle hiçe sayarsınız?

Artık şehit vermek istemiyoruz. Vatan için gönderdiğimiz evlatlarımızın canlarına zarar gelsin istemiyoruz. Kışladaki bu sorumsuzluğu kabul etmiyoruz.

Kimse sorgulamadı mı? Bu askere ne oluyor, neden sürekli zehirleniyor diye? Size emanet bu çocuklar. Yazık gerçekten çok yazık !!!

#güldençoktan

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla