Beyin Cerrahisi Op.Dr. Hıdır ÖZER’in yaptığı açıklamada, hastamız başdönmesi ve görmede azalma şikayeti ile bize başvurmuştur. Çekilen filimler sonucunda beyin tabanında hipofiz tümörü tesbit edildi.
Hipofiz adenomlarında kullanılan en güncel teknik olan sadece endoskoplar ve navigasyon sistemleri kullanılarak yapılan endoskopik hipofiz ameliyatları beyin cerrahisi ve kulak burun boğaz uzmanından oluşan bir ekip tarafından yapılmaktadır.

Ameliyat hipofiz bezini bulunduran sella bölgesine ulaşma aşaması KBB uzmanı Op. Dr. Erdem Özdemir tarafından gerçekleştirilirken bu aşamadan sonra hipofiz bezine ulaşılarak patolojinin çıkartılması Beyin Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Hıdır tarafından yapılmaktadır.

Endoskopik Tekniğin Avantajları;Klasik ameliyat tekniği ile karşılaştırıldığında endoskopik tekniğin en önemli avantajları; Ameliyat sonrası burun tamponu gerektirmemesi, hipofizi içinde barındıran anatomik yapının (sella), sadece düz görüş sağlayabilen mikroskoplarla görülmesi mümkün olmayan bölgelerinin açılı endoskoplar kullanılarak görülebilmesi sayesinde hastalığın tam olarak temizlenebilmesi, sfenoid sinüs yan duvarında yer alan şah damarı, görme siniri gibi kritik anatomik yapıların açılı endoskoplarla kolayca takip edilerek korunması ve hastanede kalış süresinin kısalmasıdır.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla