Büyü

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA ÇELİK, GELENEKSEL HALE GELEN İFTAR PROGRAMINDA YETİMLERLE BULUŞTU. BAŞKAN ÇELİK, YETİMİN VE ÖKSÜZÜN HER ZAMAN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEKLERİNİ BELİRTTİ. İFTARA KATILAN ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI MEHMET ÖZHASEKİ DE, BİR TOPLUMUN GELİŞMİŞLİĞİNİN ÇCUKLARIN MUTLULUĞU İLE DOĞRU ORANTILI OLDUĞUNU KAYDETTİ. (İHA/KAYSERİ-İHA)

kşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, geleneksel hale gelen iftar programında yetimlerle buluştu. Başkan Çelik, yetimin ve öksüzün her zaman yanında olmaya devam edeceklerini belirtti. İftara katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de, bir toplumun gelişmişliğinin çcukların mutluluğu ile doğru orantılı olduğunu kaydetti.
Büyükşehir Belediyesi tarafından Kadir Has Kongre ve Spor Merkezi’nde gerçekleştirilen iftara Başkan Mustafa Çelik’in yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Vali Süleyman Kamçı, Ekonomi Eski Bakanı ve AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş, Enerji ve Tabi Kaynaklar Eski Bakanı ve Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Cahit Özden, İlçe Belediye Başkanları ve Kayseri’de yaşayan yetim çocuklar katıldı. Başkan Mustafa Çelik eşi İkbal Çelik ile birlikte masaları tek tek gezerek çocuklarla yakından ilgilendi.
Yetimler için verilen iftarda yemek duasını bir çocuk yaptırdı. İftar sonrası yaptığı konuşmada ihtiyacı olmayanlarla değil, ihtiyacı olanlarla iftar açmaya devam ettiklerini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Türk milletinin millet olarak da ümmet olarak da öksüz ve yetimliği iyi bildiğini söyledi. Öksüz ve yetim kalmış bir Peygamberin ümmeti olduğumuzu ifade eden Başkan Çelik, “Bizler, aynı zamanda hemen hemen her ailenin bir şehit verdiği Çanakkale’yi, Sarıkamış’ı, İstiklal Savaşı’nı yaşamış bir milletin ferdiyiz. Yine bizler, hain terör örgütleriyle mücadelede şehitler veren bir ulusun evlatlarıyız. Dolayısıyla bizler yetimi de biliriz, yetimliği de; öksüzü de biliriz öksüzlüğü de. Ama aynı zamanda bizler tüm bunların Allah’tan geldiğiniz de biliriz. Yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’de birkaç surede “Her nefis ölümü tadacaktır” buyruluyor. Dolayısıyla ölüm hak. Önemli olan yaşarken ne yapıldığıdır. Dünya fani, ölüm haksa yetimimiz de olacak, öksüzümüz de olacak. Bizler yetimimize ve öksüzümüze sahip çıkıyor muyuz, önemli olan bu. Sevgili Peygamberimizin emaneti olan yetimimizin ve öksüzümüzün yanında oluyor muyuz, önemli olan bu. Büyükşehir Belediyesi olarak sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Bizler yetimlerimizi, öksüzlerimiz, fakirimizi, fukaramızı bir aile olarak görüyoruz. Aile içindeki her ferdin haklarını korumak nasıl ki aile reisinin göreviyse bir şehirde yaşayan herkesin haklarını aynı şekilde korumak da belediye reisinin görevidir. Hatta bu görevden de öte boynumuzun borcudur. Buradan açıkça ifade ediyorum ki, bizim anlayışımızda yetim hakkı yenilmez, yedirilmez. Kursağından yetim hakkı geçenin de iflah olduğu görülmez. Allah bu anlayışımızı, bu düşüncemizi bizlerden almasın” dedi.
Bugün dünyada zulmün her geçen gün arttığını da dile getiren Başkan Mustafa Çelik, özellikle de egemen güçlerin İslam coğrafyası üzerinde kendi emelleri için bizleri birbirine düşürerek güzelim şehirleri kan gölüne çevirdiklerini ve binlerce çocuğu yetim bıraktıklarını söyledi. Türkiye’nin bölgemizde zorda olanın insanların sığınacakları kapı olduğunu da vurgulayan çelik, “Çok şükür ki güçlü bir devletimiz var. İnşallah hep birlikte daha fazla çalışarak, daha güçlü bir devlet olacağız. İslam’ın ümit ışığı olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.
Enerji ve Tabi Kaynaklar Eski Bakanı ve Kayseri Milletvekili Taner Yıldız ile Ekonomi Eski Bakanı ve AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş da böyle bir organizasyon nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’e teşekkür ederek, yaklaşan Ramazan Bayramı’nın acıların sona ermesine vesile olmasını dilediler.
Vali Süleyman Kamçı da konuşmasında Türk milletinin yoksula, mağdura her zaman gönlünü açan bir millet olduğunu belirtti ve ilimizdeki sığınmacı durumundaki insanlara tüm idareler ve sivil toplum kuruluşlarının her türlü yardımı yaptığını kaydetti.
İftara eşi Neşe Özhaseki ile birlikte katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de bir konuşma yaparak, ülkelerin kalkınmışlığının en önemli kriterini açıkladı. Bir toplumun kalkınmışlığının oradaki çocukların mutluluğu ile belli olabileceğini dile getiren Bakan Özhaseki, “Hele hele o ülkenin yetimleri varsa ve yüzleri gülüyorsa o toplum medeni, gelişmiş ve kalkınmış bir toplumdur. Müslüman ülkelerde ne yazık ki kan ve gözyaşı var. Birçok çocuk yetim durumda. Rabbimden dileğimiz bu kötülüklerin son bulması. Türkiye olarak kendi değerlerimizi taşıyan insanlara ışık saçmaya devam etmek istiyoruz” dedi.
İftardan sonra Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Vali Süleyman Kamçı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Seyyid Burhaneddin Hazretleri Türbesi’ne geçtiler ve burada iftarlarını açan vatandaşlarla görüştüler. Başkan Mustafa Çelik, Türbe ve çevresinde yapılan çalışmalarla ilgili Bakan Özhaseki’ye bilgi verdi.
(AÖ-Y)

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla