Merhaba değerli okur severler ;

Her bayan az veya çok makyaj bilgisine sahiptir.Kendisine nelerin  yakışıp nelerin yakışmadığını kolaylıkla çözmüştür. Fakat bazen minik bilgilerle ortaya daha güzel şeyler çıkarabiliriz. Makyajın sırları ve incelikleri vardır. Bu minik detayları bilir isek daha etkileyici daha iyi sonuç veren daha kalıcı bir makyaj yapılabilir. Bu konu ile alakalı ilerleyen haftalarda daha geniş bilgiler vermeye çalışacağım. Makyajınincelikleri,  minik dokunuslarlarla nasıl daha genç görünülebilir, çizgilernasıl kapatılabilir,olduğunuzdan  genç bir görünüme makyajla nasıl kavuşulur daha geniş çerçevede bahsedeceğim fakat bilinmesi gereken en olmazsa olmazları kısaca bu yazımda sizlere anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle cildinize uygun bir nemlendiriciyle başlayalım, gözaltılarımıza ise ayrı bir ürün kullanılarak cildi nemlendirelim.

Her makyajınızda ilk adım sorunlu bölgeyi kapatmak olmalıdır. Örneğin gözaltı morlukları ,siyah noktaları varsa akneleri. Bilinmesi gereken önemli bir detaydafondöteninizin cildinizin renginden bir ton koyu olması gerektiğidir. Uygulamayı ise mutlaka bir süngerle yapmalısınız. Ayrıca gözaltı kapatıcınızı gözaltılarınauygularkende bu ürünün ise bir ton ten renginizden açık olmasına özen göstermelisiniz.

Pudra makyajın inceliklerinden biridir. Cilt rengine uygun olan pudranızı boyun bölgenizle birlikte cildinize uygulamalısınız. Aksi halde sadece yüze uygulanan pudra boyun ve yüz arasındaki renk farkını açığa çıkaracağından hoş olmayan bir görüntü ortaya çıkar.

Daha sonraki aşamanızda Allık uygulaması gelir. Allık uygulaması cildde elmacık kemiklerinin üzerine saç çizgimize doğru aşağı yukarı hareket ettirilerek uygulanır.

Kaşlar makyajda önemlidir, bunun için önce kaşların alınmış olmasına dikkat ederek tarama ve şekil verme işini kolaylaştırırsınız. Kaş fırçası ile tarayarak kaş kalemleri yada kaş farları ile belirginleştirebilirsiniz. Kaşların hemen altına aydınlatıcı bir far geçebilirsiniz bu kaşlarınızı dahada ön plana çıkarır.Cilde aydınlatıcı kullanırken dikkat edilmeli kaş altları, şakaklar, burun ve çene üzerine uygulamak doğrudur. Böylece burnunuz daha aydınlık ve düzgün görünecektir.

Benim için ve bir çok kadın için gözler bakışlar çok önemlidir. Gözlerinizi nasıl ön plana  çıkarabilirsiniz. Zemini iyi hazırlayarak, doğru renkler seçerek, gölgelendirmeler yaparak, eyerlilerinizi uzatarak, göz kaleminizi doğru kullanarak, kaliteli bir rimelle…

İlk olarakbenim tavsiyem birkaç rengi birleştirerek gölgeli bir göz farı hazırlayalım. Böylece gözlerinizi daha yumuşak ve çekici bir bakışa sahip yaparsınız. Uygulamanın teknikleri vardır göz ve gözkapağınızın şekline göre küçük hileler yapılabilir.

İyi bir göz kalemi yada isteğe göre eyeliner ile makyajınıza devam edip gözlerinizi daha ön plana çıkarabilirsiniz. Küçük gözlü iseniz gözkapağınızın alt iç kısmına beyaz kalem geçerek daha iri gözükmesini sağlayabilirsiniz. Bazı bayanlar keskin bakışlar severken bazılarımız yumuşak bakışları tercih eder. Yumuşak bakışlar için kalemi küçük bir fırça ile dağıtabilirsiniz. Kalemi farklı bir kaç şekilde uygulayabilirsiniz. Kimi bayanlar her makyajda siyah kalem tercih ederken kimi bayanlar ise göz rengine uygun kalemlerde seçebiliyorlar.

Göz kalemi işleminin ardından makyajımıza kaliteli bir rimel kullanarak devam ederiz. Rimeller kendi aralarında fırçalarının çeşitliliğiyle ve farklı ürünlerle her kirpik şekline göre hizmet sunar. Bazıları yoğun , bazıları uzun ve hacimli, bazıları sadece uzun tel tel görünümlü , bazıları kıvrık , bazıları uzun amakıvırcık v.s. gibi isteklere hitap eder. Rimelinizi uygularken bir kaç kez kirpiklerinizin üzerinden geçmeli daha sonra bir fırça ile tarayıp bir daha rimel sürerek işlemi tamamlamalısınız.

Dudaklarımızda doğru ruj tercihini yaptıktan sonra önce bir balm ile nemlendirip daha sonra bir lipliner yani dudak kalemi ile çerçeve içerisine alalım. Dudaklarınız ince ve küçük bir yapıya sahip ise biraz taşırarak uygulayalım ardından rujumuzu dudaklarımızın ortasından başlayarak sürelim.Bu işleminde yapılmasıyla makyajınız tamamlanmış demektir.

Değerli okur severler yazımın başındada belirttiğim gibi makyajın bir çok incelikleri var ilerleyen haftalarda minik hilelerle nasıl daha hoşgörünürüzbunun bilgilerini sizlerle paylaşacağım. Sizden ricam özellikle bu soğuklarda cildinizi nemlendirmeyi ihmal etmemeniz, tabiki dudaklara balmsürelim. Lütfen cildinize iyi davranın.

Nermin DEMİRİZ

nermin_guzelizki@hotmail.com

 

 

 

 

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla