Bütün dünyayı sarsan Covid-19 salgını 65 yaş üstü kişileri, kronik obstrüktif Akciğer (KOAH) ve kalp hastalarını olumsuz etkiledi. Ama en olumsuz etkilenen kesim ne yazık ki Lösemili çocuklar ve kanser hastaları oldu. LÖSEV konuyla ilgili açıklama yaparak herkesi erken tanı konusunda uyardı.

 

İnsanların erken tanı konusunda korkmalarının gereksiz olduğu belirtilen açıklamada: “Tedavilerini almak için hastanelere gitmekten çekinen, yollarda toplu taşıma araçlarını kullanmak zorunda olan, polikliniklerde kalabalık ortamlarda bekleyen genel hastanelerde Covidli hastalarla ve personelle iç içe yatan riskli hastalarımızdır. Kendisinde kanser belirtilerini örneğin memesinde bir kitle ya da idrarında kan farkeden kişiler hastaneye, doktora gitmekten çekiniyorlar. Kanser tanısı almak değil, Covid kapmaktan korkuyorlar. Lösemi ve kanser nedeniyle kemoterapileri, ışın tedavilerini almaktan veya ameliyat olmaktan kaçıyorlar. Corona – Covitten ölmektense Lösemiden öleyim daha iyi diyorlar.” ifadelerine yer verildi.

 

Salgından Değil Lösemiden Çekinin

 

Erken tanının tedavi sürecindeki öneminin vurgulandığı açıklamanın devamı şu şekilde: “Bir lösemili çocuk kemoterapisini (ilaç tedavisini) tam gününde, saatinde alamazsa ne olur.

Uluslararası tedavi protokolleri mükemmel planlanmış ve Lösemide kemik iliğindeki kötü huylu hücreleri (blast) tamamen yok etmek için programlanmıştır.

Bir ilaç blastın hücre duvarlarını yıkarken diğeri çekirdek adını verdiğimiz hayati merkezini parçalıyor. Bir diğeri Lösemi hücresinin beslenmesi için gerekli maddeleri yok ederken, diğer ilaç çoğalmasını önlüyor. Burada oluşabilecek en küçük bir aksama kötü huylu Lösemi hücresinin yeniden canlanmasına, çoğalmasına ve en kötüsü direnç kazanmasına yol açmaktadır. Bu nedenle Covid süresince hastanelere gidemeyen, tedavileri aksayan, teşhis konulamayan veya hastanelerde Covid virüsü kapan bütün Lösemili çocuklarımız ile kanser hastalarımızın hayati tehlikesi bulunmaktadır. LÖSEV olarak 2 – 8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası vesilesiyle tüm toplumu bir kez daha uyarıyoruz. Lütfen tedavilerinizi aksatmayın. Covitten değil Lösemiden çekinin. Erken tanı almaktan değil geç kalmaktan korkun. Lütfen LÖSEV’e başvurun. Biz size yardımcı ve destek olalım. Artık Lösemi ve kanser değil çocuklarımız ile insanlık kazansın.” HABER: FATMA ÜLKÜ AYDIN

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla