Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kayseri Milletvekili Çetin Arık, camideki siyasi şovu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) taşıdı. Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) iktidarının FETÖ’nün ihanetinden IŞİD’in katliamlarından ders almadığını ifade eden Arık, “AKP’nin eğitim politikası ile yetiştirmeye çalıştığı ‘dindar ve kindar insan’ IŞİD için potansiyel militan adayıdır” dedi.

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Kayseri’nin Develi İlçesi’nde Belediye Başkanının Milli Eğitim Müdürü ile camide öğrencilerle buluşmasını ve camide siyasi bir şov yapmalarını TBMM gündemine taşıdı. AKP’nin yanlış politikalarının Türkiye’yi terör saldırılarına açık hale getirdiğini ifade eden Arık, “Maalesef AKP FETÖ’nün darbe girişimi ve IŞİD’in katliamları başta olmak üzere dinci örgütlerin saldırılarından hala da ders çıkaramadı. Dincilik adeta bir Afyon gibi, Haşhaş gibi IŞİD ve FETÖ’nün olduğu kadar bir kısım AKP’lilerin de kanında dolaşıyor, zihinlerini uyuşturuyor” dedi.

Kürsüden Develi Belediye Başkanı ve Milli Eğitim Müdürü’nün caminin içinde öğrencilerle AKP ile özdeşleşen el işareti yaptıklarının fotoğrafı gösteren Arık, bu fotoğrafın görünenden daha fazla şey ifade ettiğini belirterek, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Bu fotoğraf; hırsızlığa, yolsuzluğa, kamu malını babalarının malı gibi kullananlara, çocuklara tecavüz edenlere ses çıkaramayanların yeni yılı karşılayanlara ahlak dersi vermeye kalkmasının fotoğrafıdır. Bizim bu din görevlisinden beklentimiz, camide siyaset yaptırmam diyebilmesiydi.  Çocuklara tecavüz edenlere tek kelime etmiyor, devletin malını çalanlara “Devlet malını çalmak haramdır” demiyor, Belediye başkanı ile camide siyaset yapıyor,olmaz böyle bir şey…Bu fotoğraf; laik ve bilimsel eğitimden; okuyan, düşünen, sorgulayan, fikri hür, vicdanı hür nesillerden korkanların,  dindar ve kindar nesiller yaratarak, varlıklarını daha uzun yıllar sürdürme telaşının fotoğrafıdır. Bizim bu İlçe Milli Eğitim Müdürü’nden beklentimiz, ‘Ey belediye başkanı bu çocuklar üzerinden senin camide siyaset yapmana izin vermem. Ben özgürce düşünen, sorgulayan, fikri hür, vicdanı hür nesiller yetiştirmek peşindeyim’ diyebilmesiydi.

Ama ne acıdır ki; İlçe Milli Eğitim Müdürü de camide belediye başkanı ile birlikte çocuklar üzerinden siyaset yapıyor. Bu fotoğraf; IŞİD ve FETÖ’nün tohumlarının yeniden ve yeniden atıldığının fotoğrafıdır.  Burada bu fotoğraf karesinde yer alan belediye başkanı ve bürokratlara sesleniyorum: Ellerinizi bu ülkenin çocuklarının üzerinden derhal çekin! ‘Altın nesil yetiştiriyoruz’ diyerek çıktığınız yolun nasıl bir uçurum olduğu 15 Temmuz ihanetinde ortaya çıkmış iken bu ülkeyi uçuruma sürükleyecek yeni yanlışlara kalkışmayın…”

TERÖRÜN HER TÜRLÜSÜNÜ KINIYORUM BAKANLIĞI KURUN!

Dinin siyasete alet edilmemesi gerektiğini ve laikliğinin toplumsal barışın teminatı olduğunu ifade eden Arık, “Biz bunları söyleyince AKP ile ilişkili kimi çevreler, “Bakın gördünüz mü? Bu CeHaPe’liler namaza da, camiye de karşı” diye hemen karşı propaganda yapıyorlar. Şunu peşinen söyleyeyim ki,  namazın da, caminin de başımızın üstünde yeri var.  Bizim isyanımız, yüce dinimizin, gül yüzlü çocuklarımızın siyasete alet edilmesidir. Allah rızası için artık bu halkı Allah ile, din ile, kutsal değerler ile aldatmayı bırakın… Laiklik güzel ülkemizin toplumsal barışının teminatıdır, kirli hesaplarla bu barışı yok etmeyin… Buradan hükümete sesleniyorum; Yüce dinimizi siyasetlerine alet eden o belediye başkanına da o milli eğitim müdürüne de bunun hesabını sorun… Artık AKP’nin gaflet uykusundan uyanıp, iktidar partisi sorumluluğu ile hareket etmesi gerekiyor. Artık bölen, kutuplaştıran, ayrıştıran, ötekileştiren değil; tam tersine birleştiren herkesi kucaklayan bir siyaset izlemesi gerekiyor. Benim size önerim gelin el işareti yaparak değil,  bir kez de milletle tek yumruk olmayı deneyin. Eğer AKP hükümeti bizim uyarılarımızı dikkate almaz, eski alışkanlıklarını devam ettirirse onlara önerim; TERÖRÜN HER TÜRLÜSÜNÜ KINIYORUM BAKANLIĞI, KEŞKE BİZ DE ŞEHİT OLSAK BAKANLIĞI ve KİMSE TÜRKİYE’NİN SABRINI TEST ETMESİN BAKANLIĞI’nı acilen kurmalarıdır” diye konuştu.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla