Hadis: “Ey insanlar! Ateş tutuşturuldu ve karanlık gecenin parçaları gibi fitneler yakınlaştı. Allah’a yemin ederim ki aleyhimde tutunacak bir şeyiniz yoktur. Kur’an’ın helal kıldıkları dışında bir şeyi helal kılmadım. Kur’an’ın haram kıldıkları dışındakileri de haram kılmadım.” (İbni Hişam Siret 4)

Hadis: “Allah’ın kitabında helal kıldığı helal, haram kıldığı da haramdır. Hakkında sustu ise, serbesttir. Allah’ın serbest bıraktıklarını da kabul edin ve bilin ki Allah hiçbirşeyi unutucu değildir.” (Ebu Davud K.Etime 39=Tirmizi K.Libas 6=İbni Mace K.Etime 60=El Muracat 20)

Hadis: “Bilin ki Kur’an’dan başka bir şey eken, ektiğini biçerken belalara uğrar. Artık siz de onu ekin, ona uyun. Rabbinize Kur’an’ı delil edin. Nefislerinize Kur’an’ı öğütçü yapın. Kendi reylerinizi Kur’an’a uymazsa suçlayın. Dilekleriniz Kur’an’a karşıysa dilekle-rinize karşı çıkın.” (Nechul Belaga 55 ve şu ayet ile cevap yerini buluyor herhalde)

 “Bile bile hakkı batıl ile, yalanı gerçek ile karıştır-mayın, hakkı gizlemeyin. (2/Bakara 42)

Aslında dört emirel Müminin iyi incelenirse şu görünür. Kaynaklara bakılsın. Onlar kısacası şöyle diyorlar. Kestirme yoldan hemen cevap veriyorlar. Kur’an dışında bir kaynağa gerek yok, diyorlar, şunu söylemiyorlar, aman ha dikkat edin şu kadar şahit olursa, şu güvenilirlik olursa doğru hadisleri toplayın muhafaza edin. Yalanları da atın diyerek bir tavırları yok. Direkt kesin, eğmeden bükmeden net bir şekilde şunda birleşiyorlar. “Ne var ki insanlar kendi aralarında ki işlerini parça parça böldüler. Her gurup kendilerinde bulunan zübürleri (fikir ve davranış) ile sevinip böbürlenmektedirler.” (23/Mü’minun,53)

 “Kitap ehlinin mişnası gibi Müslümanların mişnasıdır bunlar demişlerdir.” (İbni Şad Tabakad 5/140)

Şimdi şu soruları sorma hakkımız yok mu? Sizce dört büyük halife Peygamberimizi sevmiyor muydu? Hz. Peygambere sizler kadar (itiraz edenlere) saygı duymuyor muydular.? Biz şuna inanıyoruz. Hiç şüphesiz dört halife Hazreti Peygamberi çok seviyorlardı, hem de canlarını verecek kadar seviyorlardı. Peki, bunlar neden hadisleri toplatarak yakmışlardır. Cevap şudur: Dinimizi zübürlerden ve mişnalardan, Hazreti Peygamber’imizi de iftiralardan korumak için ve dinin arı, duru, sade, saf, temiz(gerçeklerle çelişmemesi) kalması için varlarını yoklarını ortaya koyup mücadele etmişlerdir. Bizde böyle olunmasını istiyoruz. Kim ne derse desin.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla