İnsan sağlığına ve çevreye zarar vermeyen, üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı tarımsal üretim metodu ile üretilen organik ürünler pazarı Erciyesevler Mahallesi Pazar Yeri’nde açıldı.
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Kocasinan Belediyesi, Buğday Ekonomik Yaşamı Destekleme Derneği ve Kapadokya Organik Tarım Üreticileri Birliği Derneği işbirliği ile 2013 yılında kurulan ve 4 yıldır tüketiciye temiz ve güvenilir organik ürünler sunan Erciyesevler Organik Tarım Pazarı açıldı. Pazarın açılışına katılan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Özkan Kayacan, “Geçen haftada olduğu gibi organik pazarımızın açılışını yapıyoruz. Geçen hafta Büyükşehir Belediye Başkanımız ile beraber Harikalar Diyarının arkasında Büyükşehir’in finanse ettiği kurulumuz ve Kapadokya Organik Tarım Üreticileri Birliği Derneği(KAPTAR) ile ortaklaşa yapmış olduğumuz organik bahçemizi ve organik ürünlerimizin satışını yapmıştık. Bugün de 2012’ de başlamış olduğumuz İl Müdürlüğümüz ile Kocasinan Belediyesinin ortak yürüttüğü yine satışa sürdüğümüz ürünlerin açılışını yapıyoruz. Bu açılışta her sefer olduğu gibi yaklaşık üç ay süreyle üreticilerimiz gelip ürünlerini satacaklar ve tüketicilerimiz direk ürünleri üreticilerinden alabilecekler” dedi.
“Bünyan’da Kadın Çiftçi Ekolojik Eğitim ve Üretim Tesisini açacağız”
Gerçekleştirilecek projeler hakkında da bilgiler veren Kayacan, “Organik tarımı anlatmaya gerek yok. Herkes organik tarımın ne olduğunu tüketicilerimiz de üreticilerimizde gayet iyi biliyor. Biz bunlara ilave olarak da önümüzdeki günlerde tüm Türkiye’ye duyuracağımız bir projeden bahsetmek istiyorum. Kadın Çiftçi Ekolojik Eğitim ve Üretim Tesisimiz var. Bünyan’da nasip olursa onun açılışını yapacağız. Şuanda ürünlerimiz satışa çıkmaya başladı. Bu ürünleri sadece Kayseri halkımız değil, tüm Türkiye’ye satmak için bir organizasyon yapıyoruz. Sadece burada 60 civarında üreticimiz değil, aynı zamanda Kayseri’de tüm 80 tane üreticimizin faydalanabileceği bir merkez haline getiriyoruz. O projede de birlikte çalışıyoruz. İnşallah ileriki günlerde üreticimiz üretmiş oldukları ürünleri sadece bu pazarda değil, pazarda satabileceklerini satacaklar satamadıkları ürünleri ise katma değer oranı yüksek olan ürün haline getireceklerini, kışın da tüketilebilecek ürünlere çevirebilecekler inşallah. Artık Kayseri organik tarımda büyük bir yol kat etti” ifadelerini kullandı.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla