ERÜ’de geleneksel el sanatları sergisi ilgi görüyor

Erciyes Üniversitesi Akademik Yılı Açılış Etkinlikleri kapsamında açılışı yapılan uygulamalı el sanatları sergisi göz kamaştırıyor.
Sabancı Kültür Sitesi’ndeki sergide stant açarak ürünlerini sergileyen el sanat ustalarından keçe ustası Emine Keskin, öğrenciler başta olmak üzere Kayserililerin sergiye ilgi gösterdiklerini belirterek, keçe sanatı hakkında bilgiler verdi.
Keçenin ana malzemesinin yün olduğunu belirten ve bu sanatın UNESCO tarafından korumaya alınmış somut olamayan kültürel hazineler içerinde olduğunu söyleyen Keskin, “Genelde keçe yapımında koyunyünü kullanılır, ama deve tüy ve alpaka yünleri de kullanılır. Koyunların yünlerinin çeşitleri de çok fazladır. Yün doğal bir malzeme olduğu için, çok faydalıdır. Radyasyonu önler. Sıcağı sıcak soğuğu soğuk tutar” dedi.
Antakya’dan gelerek el sanatları sergisine stant açan ipekçilik işi ile uğraşan Yılmaz Büyükaşık ise, ipek sanatını anlatarak, beş kuşaktır ipekçilik işi ile uğraştıklarını söyledi.
Zorlu ve zahmetli bir iş yaptıklarının altını çizen Büyükaşık, ipekten ürettikleri doğal eşarp, şal gibi ürünleri görmek için Kayserilileri stantlarına davet etti.
Deri el sanatları üzerine stat açan saraciye ustası Yılmaz Akpınar da, başta atlı okçuluk olmak üzere birçok tarih filmi ve dizilerine deri çizme çanta ve deri zırh imal ettiklerini söyledi. Bay ve bayanlar içinden deri takılar ürettiğini belirten Akpınar, el sanatlarına gereken önemin verilmesi açısından Erciyes Üniversitesi’ne teşekkür etti ve Kayserilileri stantlarına davet etti.
Deri el sanatları, ahşap boyamacılığı, ipekçilik ve ahşap oyuncağa kadar birçok ürünün sergilendiği sergi, 19 Ekim 2017 tarihine kadar ziyaretçilere açık kalacak. -kb

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.