Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Mekatronik Mühendisliği Bölümü tarafından “Mekatronik Günü” etkinliği düzenlendi.
Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe; FULBRIGHT Yüksek Lisans Doktora Bursu ve ABD’de Eğitim Komisyonu Eğitim Danışmanı Betti Delevi, Esit Elektronik Ltd. Şti. Genel Müdürü Ferhat Tigrel, 3D Design Technologies Ltd. Şti. ARGE Mühendisi Onur Öztürk ve Mercedes Benz Türk Kalite Mühendisi Cihan Topaç konuşmacı olarak katıldı.
Konferansın ilk konuşmacısı Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şahin Yıldırım, etkinliğin amacının mezun olacak öğrencilere, mühendisliğin misyon ve vizyonunu anlatmak olduğunu söyledi.
Prof. Dr. Yıldırım, “Burada verilen eğitim, dersi teorik açıdan öğrenip, daha sonra sınavlardan geçmek değil. Artık konferanslar, fuarlar ve etkinlikler de derslerle bağlantılı. Çünkü günümüzde insan ilişkileri olsun, mühendislik açısından misyon ve vizyon kazanma etkisi olsun, bu tür etkinliklerle sağlanabiliyor. Mekatronik Mühendisliği her geçen gün gelişiyor. Fakat bazen istenmeyen durumlar da olabiliyor. Ülkemizde inşaat sektörü çok iyi şekilde gelişiyor. Fakat teknolojik açıdan dışa bağımlılığı azaltacak olan teknolojiye önem verilmiyor. İnşaatlara önem veriliyor. Fakat sizler geleceğin genç mühendisleri olarak bunun üstesinden geleceksiniz” dedi.
FULBRIGHT Yüksek Lisans Doktora Bursu ve ABD’de Eğitim Komisyonu Eğitim Danışmanı Betti Delevi de, FULLBRIGHT Komisyonu’nun ülkeler arasındaki kültür alışverişini sağlamak için, eğitim alanını seçtiğini belirtti.
Delevi, “FULLBRIGHT Komisyonu Amerika ile Türkiye arasında 1940’larda kurulmuş bir komisyon. Bu komisyonun amacı, Amerika ile başka ülkeler arasında barışçı çözümler sağlamak ve kültürel alış verişi desteklemektir. Bunun için de eğitim ve akademi alanı tercih edilmiştir. Amerika’yla bu komisyonların kurulduğu ülkeler arasında öğrenci ve akademisyenlerin, birbirlerinin ülkelerine gidip, gelmeleri ve kültür anlaşmaları yapmaları öngörülmüştür. Bizim ülkemizde de FULLBRIGHT Komisyonunun kurulması Dışişleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın kararıyla kabul edilmiş ve devletler arasında anlaşma imzalanarak, komisyon kurulmuştur. Kuruluşundan bu yana geçen 68 yılda 6 bine yakın Türk ve Amerikan kursiyer birbirlerinin ülkelerini ziyaret etmişler, bu burslardan yararlanmışlardır” diye konuştu.
Etkinliğin son konuşmacısı Mercedes Benz Türk Kalite Mühendisi Cihan Topaç ise konuşmasında, mühendislikte kendini geliştirmenin önemli olduğunu vurgu yaptı. Topaç, “Bu tavsiyeyi öğrenciliğimde bana da çok söyleyen oldu, fakat nasıl geliştireceğimi kimse söylemedi. Bundan dolayı ben bu konuda farkındalık yaratmak istiyorum. Öncelikle üniversiteye ilk geldiğinizde, mezun olunca ne yapacağınıza karar verin. Özel sektörde mi yoksa kamuda mı çalışacaksınız veya akademisyen mi olacaksınız. Önce bunu belirleyin. Çünkü, ne yapmak istediğinizi bilirseniz ve ona göre hareket ederseniz, daima başarılı olursunuz” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından konferans sona erdi. -KURUM BÜLTENİ

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla