Ailesistemleriyaklaşımınagörebağımlıkişiileyakınilişkide bulunankişiler(eşler,anne-babalarvb.)eşbağımlılıksüreciyaşarlar.

Bağımlılarınyakınlarınıngüçlüvebaskın,kontrolcüoldukları,başlangıçtabağımlıkişiyikontroletmeyeçalıştıkları,dahaileri aşamalardaisesuçlama,yargılamadavranışlarısergiledikleri görülmektedir.

Burada sizin psikolojiniz çok önemli  ve eşinizle iletişim şekliniz. Eğer normal şartlar altında  iletişim kurmakta zorlanan bir eş idi iseniz ilk önce temel iletişim becerileri ile ilgili araştırma yapmalısınız. Çünkü kullandığınız dil ,yaklaşım biçiminiz çok önemli. Devamlı suçlayıcı , yargılayıcı bir konuşma üslubunuz varsa bir adım bile ileri gidemezsiniz. Anlatımınızdan son yıllarda iletişimde sıkıntılar yaşıyorsunuz .Eşinizi alkole ve maddeye iten sebebleri irdelemek gerekiyor. Alkol mü sizi birbirinizden uzaklaştırdı yoksa siz birbirinizden uzaklaştığınız için mi eşiniz alkole sarıldı. Bunların ciddi şekilde araştırılması gerekiyor. Fakat detay bilemediğim için genel bilgiler vereceğim.

Araştırmalara göre ; bağımlı eşi çok fazla sorumluluk alarak,

  • bağımlı kişiyi kontrol ederek,
  • kendinden ödün vererek,
  • duygularını ve olumsuz düşüncelerini

bastırarak

diğerine endeksli bir yaşam şekli oluşturmaktadır.

Burada denge çok önemli , kurtarıcı pozisyonunda olup kendinizden çok fazla ödün verdiğinizde “tükenmişlik sendromu” na giriyorsunuz ve faydanızdan çok zararınız dokunmaya başlıyor. Sürekli kendinize feed-back (geri bildirim) vermeniz gerekiyor. Yani sürekli kendinizi kontrol etmeniz. Ben eşime ne kadar faydalı olabiliyorum? Eğer kırıcı, yargılayıcı bir pozisyonda iseniz lütfen orada durun ve ilk önce kendinizle ilgili bir şeyler yapın . Yani sizin bir kurtarıcıya ihtiyacınız var. Kendinizi yenilemelisiniz ki eşinize ve çocuklarınıza faydalı olasınız. Uçaktaki gibi, herhangi bir sorun halinde  oksijen tüpünü ilk önce kendi ağzınıza sonra yanınızdakinin ağzına vermelisiniz.

Bunun yanında çözümü sadece bağımlı olan kişiden beklemek de çok yanlış . Yani çözüm üretici değil de sadece sorunu dile getirici pozisyonda olmamak lazım. Sorun odaklı değil çözüm odaklı olmalısınız.

Eşinizi alışkanlıklarından kurtulma yolunda bir doktora gitmeyi önerebilirsiniz. Kabul etmiyor diyeceksiniz. Sebebine gelince basamakları atlıyorsunuz. İlk önce iletişiminizi  düzelteceksiniz, onun yanında olduğunuzu ona hissettireceksiniz daha sonra ikna sürecine gireceksiniz.Genelde bu kısım atlanıyor. Eşiniz sizi karşısında değil yanında görecek.

Umarım bu sorunu çok rahat bir şekilde atlatırsınız. Her zaman diyorum sevgi,ilişki emek ister . Ama doğru emek . Genelde hepimiz emek veriyoruz fakat doğru adımlar olmadığı zaman hiçbir işe yaramıyor.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla