Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası 12. Liseler Arası Tiyatro Festivaline konuk olarak katılan Oyuncu Yakup Yavru, uçağa geç kalacağı endişesi ile aceleyle giydiği iki farklı ayakkabıyla sahneye çıktı.


‘Sağ Salim’ filmindeki ‘Aman Tanrım dedim!’ repliğiyle belleklere kazınan ve sinema filmi ile tiyatro oyunlarında çok sayıda karakteri canlandıran Yakup Yavru, Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası 12. Liseler Arası Tiyatro Festivalinde, genç yeteneklerle buluştu.
Şehir Tiyatrosunda gerçekleştirilen söyleşisine bir itirafla başlayan ünlü oyuncu, sahnenin önüne kadar gelerek ayakkabılarını gösterdi. Oyuncu Yakup Yavru, İstanbul’dan Kayseri uçağına yetişmek için acele ettiği esnada, iki ayağına da iki farklı ayakkabıyı geçirdiğini söyledi. “Ayakkabılarıma bakın” diyen Yakup Yavru’nun samimi itirafı salonu kahkahalara boğdu.

“Tiyatrocu olmasa idim köprü altı çocuğuydum”
Aslında emekli sınıf öğretmeni olduğunu söyleyen Yakup Yavru, gelecekte oyunculuk yapmayan gençlere kendi yaşamından kesitler anlatarak önerilerde bulundu. Tiyatroya küçük yaştan itibaren meraklı olduğunu dile getiren ünlü oyuncu, “Orta 1’de Halkevi Tiyatrosunda oyunculuğa başladım. Tiyatro aşkına okudum, yoksa köprü altı çocuğuydum. Gangster olabilirdim. Sırf tiyatronun yüzünden ortaokulu da beş yılda bitirdim” dedi.

“Tiyatro hürmetine okudum”
Babasının gece bekçiliği yaptığını ve fakir bir ailede büyüdüğünü söyleyen Yakup Yavru, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Fakir bir ailenin çocuğu idim. Babam gece bekçisi idi. Babam eve ocağa gelemiyor ki, buluğ çağında da anneyi kandırması kolay, baba da zaten yok Gidişatım iyi değildi. Ama orta 1’de Halkevi Tiyatrosu’na bir yazıldım, üyelik kartımı da hala saklarım. Ondan bir keyif aldım ki, bir heves, yorulmak bilmiyorum. Yoksa gidişat berbat olacaktı. Ben bu tiyatro hürmetine okudum ve şimdi emekli öğretmenim.”

“Çocukluğumda çok çalıştığım için fark etmeden gözlem yapmışım”
“Ben çok fakir büyüdüm ve bu fakirliğin bana tiyatroda çok faydası oldu. Çok yerlerde çıraklık falan yapınca, o zaman tabi gözlem lafını bilmiyoruz, farkına varmayarak gözlem yapmışım. Büyüklerim de her role çok kolay girebildiğimi söyledi. Meğer ben sağda solda neler görmüşüm de öyle yapabiliyormuşum. İlkokul 3’te iken, sinemada da gazoz satıyordum, okuldan sonra. Bir filmi bir hafta izliyorum, ezberliyorum dolayısıyla. O zaman bir Vahi Öz vardı, o yaşta onu izleye izleye o kalın sesi çıkarabilirdim.”

“İlkokul öğretmenim beni hakir görürdü”
“Fakat ilkokul öğretmenim beni birinci sınıftan beri hep hakir gördü ve bana müsamerelerde falan rol vermedi. Öyle boynu kırık dururdum hep. Ama dışarıda çok cingözdüm. Sınıfta mazlum, mahsun. Çok zoruma giderdi. Ben de ilkokul öğretmeni olunca, nice cevher olan çocukları ayıkladım, onları güzel yerlere getirdim şükür İşte o zaman Amasya Halkevi Tiyatrosunda oyunlar oynanırdı. Onlara bakacağım diye kapıcının yanından kaçardım, para da yok. Onlara bakar, imrenirdim; ‘Ben büyüyünce bundan olacağım’ derdim.”
Sanatçı Yakup Yavru, söyleşisinin ardından öğrencilerden gelen sorulara yanıt verdi.
Bu yıl, Uluslararası 12. Liseler Arası Tiyatro Festivaline 4’ü Gürcistan, Azerbaycan, Bosna-Hersek ve Kıbrıs’tan olmak üzere toplam 26 liseden oyun ve oyuncular katıldı. festival, 21 Mayıs tarihine kadar devam edecek. -İHA

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla