Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç , 17 yıldır uygulanan ayrıştırılmış toplama çalışmasının artık bir sistem ve alışkanlık olarak yerleştiğini toplumun her kesiminde benimsendiğini söyledi.
Kağıt, cam ve metal ile başlanılan geri dönüşüm toplama çalışmasının bugün araba lastiği, pil, elektronik atık, giysi, mobilya gibi 10 çeşit malzemenin geri dönüşüm için toplanıldığını ifade eden Başkan Dr.Memduh Büyükkılıç ,17 yılda hem çevre, hem melikgazi hem de doğanın kazandığını kaybedenin olmadığını kaydetti.
Geri dönüşüm atık toplamanın bir ekonomik kalkınmışlık ve kültür seviyesinin bir göstergesi olduğunu vurgulayan Başkan Büyükkılıç, konu ile ilgili olarak şu açıklamada bulundu:
“Referans ve örnek belediye olarak çalışmalarımız da en çok takdir edilen, ödül alan ve birçok belediye tarafından projesi istenen çalışmamız ger dönüşüm atıkların toplanılması çalışmasıdır. 17 yıldır başarı ile uygulanan bu çalışma artık Melikgazi Belediyesi için bir hizmetten çok ekonomik kazanç elde edilen bir üretim tesisi haline gelmiştir. 2017 yılı içerisinde 2.512 bina 78.350 daire, 243 adet market, 5 adet AVM, 204 okulda çarşı merkezdeki iş merkezlerinde 10 çeşit geri dönüşebilir atıklar toplanmıştır. Bu sistematik ve düzenli bir toplama şekli ile Geri dönüşüm artık kurumsallaşmış bir organizasyon haline gelmiştir. 2017 yılı içerisinde10.450 ton kâğıt, pet şişe, plastik, cam ve metal toplanıldığını ayrıca 62 bin litre atık yağ, 2877 adet araba lastiği, 6150 kg pil ile yine 7200 kg elektronik atık malzemesinin toplanılarak geri dönüşüme kazandırılmıştır. Melikgazi Belediyesi olarak bu çalışma ile çevre kirlenmesi önlenmekte, doğal kaynak israfı önlenmekte ve ekonomiye katkı sağlanmaktadır. Melikgazi Belediyesi çevre dostu bir belediyedir.”

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla