Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Kayseri’nin ve ülkemizin yetiştirdiği en büyük hayırseverlerden Kadir Has’ın ölümünün onuncu yıldönümünde bir açıklama yaptı. Kadir Has’ın örnek bir kişilik olduğunu ifade eden Başkan Çelik, bugün milyonlarca insanın O’nun yaptırdığı eserlerden faydalandığını belirtti.
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, 10 yıl önce kaybettiğimiz Kadir Has’ın geride birbirinden önemli hayır eserleri bıraktığını söyledi. Kadir Has’ın sadece Kayseri’de değil ülkemizin birçok yerinde eserlerinin bulunduğunu ifade eden Başkan Çelik, “Sevgili Peygamberimiz, ‘İnsanoğlu öldüğü zaman, bütün amellerinin sevabı da sona erer. Şu üç şey bundan müstesnadır: Sadaka-i câriye, istifade edilen ilim, kendisine dua eden hayırlı evlat’ şeklinde buyurmuştur. Dolayısıyla herkesin faydalandığı, devam eden hayırlarıyla Sayın Büyüğümüz Kadir Has’ın da amel defteri kapanmamıştır. Bugün milyonlarca insan bir şekilde O’nun yaptırmış olduğu eserlerden faydalanmaktadır” dedi.
Kadir Has’ın eğitimden kültüre, sağlıktan spora kadar birçok alanda eserler yaptırdığını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik, “O ülkesinde ve özellikle memleketi Kayseri’de görmüş olduğu her eksikliğin giderilmesi için gayret gösteren örnek bir hayırseverdi. 1995 yılında sarf ettiği ‘Biz buraya, yaptığımız bağışlarla övünmeye değil, doğduğumuz toprakla ödeşmeye geldik’ sözü gönlünün Erciyes kadar yüce olduğunun göstergesidir. Sayın Büyüğümüz Kadir Has, doğduğu toprakla ödeşmeyi başarmış örnek insanlarımızdan birisidir. Bu vesileyle kendisini bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, Kayseri’ye kazandırdığı maddi ve manevi eserler nedeniyle şehrim adına şükranlarımı sunuyorum. -İHA

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla