Dinde olmayan çeşitli ibadet türleri üreterek isim vermek. Farz ve nafile namaz dışında namazlar ortaya çıkartmak. Her haftanın her günü için Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi Pazar günleri namazları, hacet namazı, istihare namazı, kabir nur namazı, kutsal günler namazı ve daha ismini sayamadığım pek çok üretilmiş ve isim verilmiş namaz çeşitleri. Üretilen kutsallıklar, Veli, Evliyanın, yatırların kurtarıcı, himmet edenler olarak inanılıp yapılacak bir iş için türbelere gidilip Allah’la beraber onlardan da yardım istenip, onların yüzü suyu hürmetine ve aracılığına yapılan dualar gibi daha nice ğulüv’ler.

25/Furkan 43”Kötü duygularını, heva ve heveslerini ilah edinen kimseyi gördün mü.Şimdi  böyle birinin sorumluluğunu sen üstlenebilir misin.?” Vahye tabi olamayanlar elbette kendi  hevalarına  tabi olurlar.   45/Casiye23 “Heva ve  hevesini  ilah  edinen  ve  Allah’ın  kişiyi  kendi  hür  iradesi  doğrultusunda bir  bilgiye  dayalı  olarak  saptırdığı  kulağını  ve   kalbini  mühürlediği,  gözüne de  perde  çektiği  kimseyi  gördün mü?”  45/Casiye 6 “İşte sana gerçek olarak okuduğumuz bunlar Allah’ın ayetleridir. Artık Allah’tan ve Allah’ın ayetlerinden sonra hangi hadise söze inanacaklar.”                                                             77/ Murselat 50-7/ Ali İmran 185 gibi ayetler.
 Allah’a kul olmamak yani ayetlerine teslim olmamak yaratılmış başka kullara kul olmak ve başka sözlere uymaktır. Bunu söyleyince de

42/Zuhruf 22 “Hayır sadece atalarımızı bir din üzerinde bulduk, bizde onların izinden gidiyoruz derler.” 2/bakara 170-5/Maide 104- 31/Lokman 21 gibi ayetler.  Bizde Allah’ın şu ayetiyle cevap veriyoruz.  43/Zuhruf 5 “Siz haddi  aşan  kimseler  oldunuz  diye,  sizi  Kuran’la  uyarmaktan vazmı geçelim.”   29/Ankebut 51”Kendilerine okunmakta olan kitabı Kuran’ı sana indirmemiz onlara yetmemiş mi. Elbette İman eden bir kavim için Kuran’da rahmet ve ibret vardır.

#kemalyavuz

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla