Ğulüvv:  Dinde  doymazlık,  Allah’ın  koymadığı  ibadetleri çoğaltmak,  ibadetlerle  övünmek,  aşırı  akımlar,  hizipler  Kuran’da ki  bazı  ayetlere  uymamak.

5/Maide 77 “De ki:  Ey kitap ehli  dininiz de  haksız  yere  haddi  aşmayın. Daha  önceden  sapan,  bir çoklarını da  saptıran  ve  yolun  doğrusundan uzaklaşan  bir  topluma  uymayın.”   Ayette ki,  la tağlü fi  diniküm,  Din’de  aşırılık  doymazlık  yetinmemektir.  Öyle ki,  Allah’ın  ve  Peygamber’in  din de tespitlerini  bile  yeterli  bulmayarak  sürekli  aşırılığa  giderek  hayatı zorlaştırmaktır.  O’nun  için  haktan  sapmadır.  Haktan  sapma haddi  aşma  ve aşırılık  hastalığı ve  dengesizliktir. Eğer  Kuran  iyi  incelenirse  şu görülür. Geçmiş  milletler  Allah’ı  inkar  etmiyorlar,  Allah’a  inanırlarken  kendi  heva  ve heveslerini,  kutsallık  verdikleri  kişilerin  sözlerini de  din olarak  kabul  ederler ve  Allah’ın  gönderdiği  dini az  bulup,  yetinmeyip  dine  ilaveler  yaparak,  ilave yaptıklarını da  kendilerine  din edinirler.  Biz bugün  Kuran dan  bunların saptıklarını  ve  doğru  yoldan  ayrıldıklarını  anlıyoruz.                                                Peki  bu  günkü  yapılanların geçmiştekilerden farkı ne? Allah’ın yanın da başka yaratılmışlardan yardım beklemek, onları Allah gibi sevmek, Allah gibi her yerde hazır olduklarına inanmak, Allah gibi gayıb’ı bildiklerine inanmak, Allah gibi bağışlayıcı ve yardım edici olduklarına inanmak, yazdıkları kitaplarını Allah’ın kitabının ve sözünün önünde ve eşdeğer kabul etmek.

Dinde olmayan çeşitli ibadet türleri üreterek isim vermek. Farz ve nafile namaz dışında namazlar ortaya çıkartmak. Her haftanın her günü için Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi Pazar günleri namazları, hacet namazı, istihare namazı, kabir nur namazı, kutsal günler namazı ve daha ismini sayamadığım pek çok üretilmiş ve isim verilmiş namaz çeşitleri. Üretilen kutsallıklar, Veli, Evliyanın, yatırların kurtarıcı, himmet edenler olarak inanılıp yapılacak bir iş için türbelere gidilip Allah’la beraber onlardan da yardım istenip, onların yüzü suyu hürmetine ve aracılığına yapılan dualar gibi daha nice ğulüv’ler.

#kemalyavuz

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla