‘Güneş Enerji Destekli Isıtma Sistemleri’ konulu konferansta konuşan Makine Mühendisi Erdal Taştekin, güneş enerjisinin, çevreye zarar vermeden yüksek oranda tasarruf sağlayacak bir enerji türü olduğunu söyledi.
Erciyes Üniversitesi ile Kayserigaz ortaklığında ‘Güneş Enerji Destekli Isıtma Sistemleri’ düzenlendi. ERÜ Mustafa Çıkrıkçıoğlu Meslek Yükseokulu konferans salonunda gerçekleştirilen konferansa Makine Mühendisi Erdal Taştekin konuşmacı olarak katıldı.
Tüm dünyanın fosil yakıtların ciddi zararlarının farkına vardığını belirten Erdal Taştekin, birkaç yıl önce tüm dünya ülkelerinin imzaladığı bir sözleşmeye göre, artık elektrik enerjisinden daha fazla faydalanma kararı alındığını ifade etti. Bununla birlikte ısı pompaları ve güneş enerjisi sistemlerinin dünya gündemini daha fazla meşgul etmeye başladığını dile getiren Erdal Taştekin, güneş enerjisinin verimli kullanılması halinde, hem mali kayıpların önleneceğini hem de çevresel zararların sona ereceğini ifade etti. Erdal Taştekin, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Güneşten dünyaya gelen bir yıldaki enerji, dünyadaki tüketilen enerjinin 10 bin katı. Yani güneş enerjisinden yeterince faydalanabilirsek çok ciddi enerji tasarrufu sağlayacağız. Türkiye’deki doğalgaz harcaması 9 milyar TL. Ancak bire miktar dahi güneş enerjisi ve ısı pompası kullanırsak 1 milyar TL tasarruf elde edebiliyoruz. Geçen yıl bu tasarruf elde edilebildi. Bunu artırdığımızı düşünürsek hem ülke kaynakları için büyük fayda sağlayacak hem de biz yenilenebilir enerjiye gittikçe çok daha güzel bir çevrede yaşamaya başlayacağız.”
Erdal Taştekin, konuşmasının ardından, öğrencilerin sorularını yanıtladı. -İHA

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla