HAYVAN DEĞİL GÜVEN SUNUYORLAR

Kayseri’de 2006 yılından beri pet shop işinde olan ve sadece hayvan temini değil danışmanlığını da yapan Ali Sevim evcil hayvan alımı ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

 

Sizi tanıyabilir miyiz?

Adım Ali Sevim, yaklaşık 2006’dan beri pet shop işi yapıyorum.

Bulundurduğunuz hayvan adedi hakkında bir rakam verebilir misiniz?

Akvaryumlu balık çeşidinde Kayseri ve çevre illerinde doruk noktasındayız.  Biraz iddialı olacak ama bizim şu an elimizdeki balık adedi Kayseri’deki bütün pet shoplardaki balık adedinden fazladır. Yaklaşık 500 çeşit balık, 30 çeşitte kuş çeşidimizle hayvan severlere hizmet ediyoruz. Piyasada tercih edilen her şeyi karşılamaya çalışıyoruz. Bu gerek hayvan gerekse de mama ve ayrıca araç-gereç eksiği olan hayvan severleri eli boş göndermemeye çalışıyoruz.

Size en çok hangi hayvan için rağbet gösteriyorlar, kuş mu balık mı?

Kuş yada balık olarak evcil statüsünde olan hemen hemen her türü bulunduruyoruz; ikisine de ilgi çok fazla. Çok nadir bulunan türde olan hayvanlarında alıcısı çıkıyor onları da temin ediyoruz. Bunun dışında en çok rağbet gören türler kanarya ve muhabbet kuşu. Sadece hayvan temini olarak değil araç gereç bakımından da çeşitlerimiz çok geniş. Çok değişik kafes çeşitlerimiz mevcut. Türkiye’de akvaryum gereçleri bakımından birçok ürünün bölge bayiliğini yapıyoruz.  Dondurulmuş, sıvı yada kuru yemlere kadar her türden yemi bulunduruyoruz.  Bunlar her zaman her yerde bulunan ürünler değildir ama bizde mevcuttur.

Kayseri’de çok fazla pet shop görüyoruz bunu neye bağlıyorsunuz, talep mi çok fazla denetlemeler mi yetersiz?

O arkadaşlar için pek bir şey söyleyemem. Herkes bir şeyler yapmaya çalışıyor. Ben vatandaşları şu konuda uyarabilirim; çeşitleri, ürünleri ve fiyatları ve görmede alış veriş yapmasınlar. Bizde fiyat aralığı çok farklı ve ürünlerin sağlıklı olması çok önemlidir. Piyasa çok ucuz olan ürünlerin büyük olasılıkla sağlık problemi vardır.  Bizim burada dört arkadaşımız görevlidir. İkisi balık, biri kuş ve diğeri de araç-gereçler konusunda uzmandır. Buda Kayseri’de tekdir.

Bu kadar hayvanın sağlıklı bir şekilde yaşamasını sağlamak zor değil mi siz bunu nasıl başarıyorsunuz?

Bununla ilgili olarak teknik cihazlar kullanıyoruz ultraviole ışıklı araçlar var. Ayrıca çalışanlarımız var, su ürünleri uzmanı çalışanlarımız var bu sayede hayvanların sağlıklı bir şekilde kalmalarını sağlıyoruz.

Zaman zaman ortaya çıkan kuş gribi gibi yada tavuk gribi gibi hastalıklar sizin satışlarınızı etkiliyor mu?

İnsanlar korkmasınlar bizim hayvanlarımız hepsi belgeli ve ruhsatı menşei belli hayvanlar. Hepsi sağlık bakanlığından onaylı hayvanlar. Bizler sokaktan getirilme bir hayvanı almıyoruz yada vatandaşın getirdiği bir hayvanı kabul etmiyoruz. Bizim burada satışa sunduğumuz hayvanların hepsinin belgesi, ruhsatı ve seceresi bellidir. Ayrıca buna rağmen bizim buraya gelen hayvanlar  yedi gün karantinada bekletiliyor, gözlemleniyor. Birkaç adet kuş olan yerlerde özen gösterilmezse sorun çıkabiliyor ama bizde zaden alım çok fazla olduğu için illa ki ruhsatlı hareket etmek gerekiyor.  Bu konuda ülkemizde hassas davranılıyor.

Fiyat aralığı olarak elinizde en pahalı ve en uygun fiyatta olan hayvanlar hangileri?

Elimizde en pahalı hayvanımız jako papağanı, fiyatı 3 bin lira. En uygun hayvanımız ise muhabbet kuşudur onun fiyatı da 20 lira. Bizde satış sirkülasyonu çok olduğu için satış fiyatı yüksek tutmuyoruz. Buna gerek de duymuyoruz. Biz ayda en aşağı 10-15 müşterimizden geçen yıl aldığı kuşlardan memnun olduklarını duyuruyoruz. Bundan da memnun oluyoruz.

Balık ve kuş türlerinden hariç diğer hayvanlara ilgi nasıl?

Bugün kedi yada köpekten çok hamstere ilgi var. Ayrıca köpek konusunda bizde asla safkan ve belgeli kedi yada köpekten başkası bulunmaz. Biz buraya herhangi birinin getirdiği bir cins köpeği alıp satma durumunda değiliz. Biz pek köpek satmıyoruz. Kayseri’de çok fazla köpek var. Bizim buraya gelen her hayvan kimlikli ve etiketlidir. Bizde en fazla balık çeşidi mevcut bizim burada her cins balığın etiketi ve fiyatı yazar. Herkese aynıdır. Bizim verdiğimiz her veri sağlıklıdır.

Hayvan sattıktan sonra o müşterilerinize hizmet vermeye devam ediyor musunuz?

Tabii ki. Bizim buradan herhangi tür hayvanı alanlara kartımızı veririz. Ve şunu söyleriz; bizi sadece bir ürün yada araç – gereç var mı diye aramayın. Bizi yaşadığınız problem yada sıkıntılar nedeniyle de arayın, deriz. Biz bütün hayvanlarımız yada hayvanlar için alınan yem yada araç-gereçlerle ilgili danışmanlığı ücretsiz olarak veriyoruz.

Yaşadığınız başlıca sorunlar neler?

Evinde üç tane akvaryum bulunduran biri pet shop açabiliyor. Bu denetlenmediği içinde bu sorun olabiliyor. Ya ona gelen müşteri memnun ayrılmıyor hayvan beslemekten soğuyabiliyor. Birde Sağlık Bakanlığı onayı olmadan hayvan satamazsınız. Ama bizim burada bit pazarı diye bir yer var. Kimden geldiği nasıl geldiği belli olmayan durumu belli olmayan hayvanlar satılabiliyor. Hayvanı temin eden vatandaş burada olumsuz bir şeyle karşılaşınca şevki kırılıyor bu da sizi olumsuz etkiliyor. Bizim tek istediğimiz şey bu işi bilenlerin yapması. Yoksa belgeli kayırlı yapan arkadaşlarımız var onlarla tatlı bir rekabet içindeyiz orada bir sorun yok.

ily_4167

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.