Gubari Hat Sanatkarı ve dünyadaki 3 mikro heykeltıraştan biri olan Necati Korkmaz’ın, saç teline yazdığı besmele, 0,98 milimetre boyundaki dünyanın en küçük Kur’an-ı Kerim’i ve saç teline incir çekirdeklerini dizerek yaptığı Allah’ın 99 isminin yazılı olduğu tespih Kayseri’de sergilendi.

GUBARİ HAT SANATKARI VE DÜNYADAKİ 3 MİKRO HEYKELTIRAŞTAN BİRİ OLAN NECATİ KORKMAZ’IN, SAÇ TELİNE YAZDIĞI BESMELE, 0,98 MİLİMETRE BOYUNDAKİ DÜNYANIN EN KÜÇÜK KUR’AN-I KERİM’İ VE SAÇ TELİNE İNCİR ÇEKİRDEKLERİNİ DİZEREK YAPTIĞI ALLAH’IN 99 İSMİNİN YAZILI OLDUĞU TESPİH KAYSERİ’DE SERGİLENDİ.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve Türkiye’nin en kapsamlı el sanatları sergisi olarak bilinen Türk El Sanatları Şöleni’nde dünyadaki 3 mikro heykeltıraştan biri olan Necati Korkmaz’ın saç teline yazdığı besmele, 0,98 milimetre boyundaki dünyanın en küçük Kur’an-ı Kerim’i ve saç teline incir çekirdeklerini dizerek yaptığı Allah’ın 99 isminin yazılı olduğu tespihi sergilendi. Sanatçı Necati Korkmaz tarafından yapılan Kur’an-ı Kerim 0,98 milimetre boyutunda ve 8 cüzden oluşuyor. Yaklaşık 3 buçuk yıllık bir çalışma sonrası ortaya çıkan eserini anlatan sanatçı Korkmaz, saç teline yazdığı dünyanın en küçük besmelesi ile ilgili şunları söyledi:
“Saç teline yazdığımız dünyanın en küçük besmelesi var. Saç telinin üzerine yazılmış Arapça besmele var. Onu da görmelerini istiyoruz. Bunun yanında 7 tane küçük heykelcikler sergiliyoruz. Mikroskopla bakılıyor bunlara. Kayserililerin bunları gelip görmelerini istiyoruz, çünkü başka yerde görme olasılıkları sıfır. Çok değerli eserler. Belediyenin daveti üzerine geldik. 6 gün buradayız.”

Kur’an-ı Kerim’in yapımı 3 buçuk yıl sürdü
Dünyanın en küçük Kur’an-ı Kerim’inin yapımının 3 buçuk yıl sürdüğünü belirten Necati Korkmaz, “Her sayfası özel varaklanmış ve süslenmiştir. 0,98 milimetre boyutlarında Kur’anımız. Bunu görmelerini istiyoruz” dedi.

Allah’ın 99 ismini ‘incir çekirdeğine’ yazdı
Sanatçı, incir çekirdeklerini delerek saç teline geçirilmesi ile oluşan ve çekirdeklerin her birinin üzerinde Allah’ın 3 isminin yazılı olduğu tespihle ilgili ise şu bilgileri verdi:


“33’lük bir tespih, incir çekirdeklerinden yaptım. Yaklaşık bir yılı aşkın süredir çalıştığımız bir tespih. İncir çekirdeklerini delip saç teline dizdik. Mikroskopla bakılıyor. Ama en büyük özelliği şu, incir çekirdeklerinin üzerinde Allah’ın 99 ismi yazılı. Gerçekten benim için çok değerli bir parça. Çünkü üzerindeki yazılar sadece mikroskopla gözüküyor. Özellikle tespih hastalarının bu tespihi görmelerini isterim. Çünkü dünyanın neresine giderlerse gitsinler bu tespihi görmeleri imkansız. Sadece şu anda Kayseri’de sergileniyor. Fiyat biçemiyoruz. Çünkü çok değerli bir parça. Yurt dışı ve yurt içinde birçok sergiye çıktı tespihimiz. İnanılmaz ilgi gördü. İncir çekirdeğinin üzerinde 3 tane isim var, düşünün. İmamesi abanoz ağacından yapılmış mikro bir tespih bu.”
Necati Korkmaz’ın mikroskopla görülebilen diğer eserleri de ilgi gördü. Ziyarete gelenler arasında Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik ve ilçe belediye başkanları da oldu.
Türk El Sanatları Şöleni, 6 gün boyunca Cumhuriyet Meydanı’nda vatandaşların gezisine açık olacak. -iha

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla