Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Hiçyılmaz, “İnsan hakları mücadelesinde, kadına yönelik her türlü ayrımcılığı; kadının emeğine, bedenine ve kimliğine yönelik şiddeti reddediyoruz” dedi.

 
Başkan Hiçyılmaz açıklamasında, 25 Kasım gününün, 1999 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan edildiğini vurguladı.
Birleşmiş Milletler tarafından Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Bildirgesi’nin hazırlandığını ifade eden Hiçyılmaz, “Kadına yönelik şiddetin bu bildirgede kapsamlı bir şekilde tanımlanmıştır. Bildirgede belirtildiği gibi şiddet sadece fiziksel olarak uygulanan güç değil, psikolojik olarak da uygulanabilen bir eylem niteliği taşımaktadır” dedi.
Kadına yönelik şiddeti ortadan kaldırmanın ancak toplumun tüm kesimlerinin ortak ve kararlı mücadelesi ile mümkün olabileceğini belirten Hiçyılmaz, “Kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda sadece devlete değil; sivil toplum örgütlerine, yerel yönetimlere, siyasi partilere, sendikalara büyük görev düşmektedir. Ortaya konulacak koordineli işbirliği ile kadına yönelik şiddetin önlenmesi ve farklı adımlar atılabilmesi mümkündür” diye konuştu.
Başkan Hiçyılmaz, açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Hukukun üstünlüğünü, insan haklarını ve demokrasiyi yerleştirmek için kadına yönelik ayrımcılığı ve şiddeti ortadan kaldırmak üzerimize düşen bir görevdir. Kadınlara yönelik ayrımcı, dışlayıcı ve şiddet içeren uygulamalar sona erdirilebildiğinde, geleceğe daha da güvenle bakabileceğimiz unutulmamalıdır. İnsan hakları mücadelesinde, kadına yönelik her türlü ayrımcılığı; kadının emeğine, bedenine ve kimliğine yönelik şiddeti reddetmekteyiz. Bu düşüncelerle, Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü’nün adına yakışır bir şekilde tüm dünyada kadınların uğradıkları şiddetin ortadan kalkmasını temenni ediyorum.”

KAYSERİ (İHA/KAYSERİ-İHA)

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla