Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, 2017 yılı ilk çeyreğine ilişkin açıklanan büyüme rakamını değerlendirdi.
Hiçyılmaz, “İlk çeyrekteki yüzde 5’lik büyüme iş dünyası olarak bizi memnun etmiştir. Bu büyüme rakamı, Türkiye’nin 2017 yılında atılım yapacağının habercisidir” dedi.
Başkan Hiçyılmaz, Gayrisafi Yurtiçi Hasılanın yılın birinci çeyreğinde yüzde 5 oranında artış, nisan ayında yapılan referandum sonrasında milletin güçlü bir siyasi yapıdan yana olmasıyla birleştiğinde, yılın diğer çeyreklerinde beklentilerin üzerinde bir büyüme rakamının yaşanacağını göstermektedir” diye konuştu.
Türkiye ekonomisinin, hain darbe girişimi, terör olayları ve dış etkenlere rağmen 2016’da yüzde 2,9 büyüdüğünü hatırlatan Hiçyılmaz, “2016 yılının son çeyreğindeki yüzde 3,5’lik büyüme, 2017 yılından ümitli olunması gerektiğini ortaya koymuştu. Hükümetin iş dünyasına sağladığı desteklerle, piyasada yaşanan iyimser hava ve ekonomi güven endekslerindeki yükselme, Türk ekonomisinin beklentilerin üzerinde gelişme göstereceğinin de kanıtı olmuştur” ifadelerini kullandı.
Hiçyılmaz, “Çevresinde yaşanan olumsuzluklara, ihracat pazarlarındaki sıkıntılara rağmen, ekonomimizin büyüme sağlaması çok sevindirici bir gelişmedir. Türkiye’de iç tüketim ve kamu harcamalarına dayalı, cari açık oluşturan büyüme yerine, ihracata ve yatırıma dayalı bir büyüme sağlanmalıdır” dedi.
İlk çeyrek büyüme rakamının, 2017 yılının diğer 3 çeyreklik bölümünde yatırım, ihracat ve istihdam artışında olumlu etki yapacağını ifade eden Hiçyılmaz, iş dünyasına verilecek daha fazla desteklerle ekonominin seyrinin değişeceğini sözlerine ekledi. -kb

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla