Hizmet-İş genç makine bakımcılarının kapsamını genişletti

Hizmet-İş Sendikası ve Avrupa Birliği Yeterliliğe Dayalı Eğitim Programıyla Genç Makine Bakımcılar Yetiştirme Projesi’nin kapsamı genişletilerek özel ve kamu kuruluşlarında makine bakımcısı olarak çalışanlara MYK belgesi verileceği bildirildi.
Konuyla ilgili açıklama yapan Hak-İş Konfederasyonu Kayseri İl Başkanı ve Hizmet-İş Sendikası Kayseri Şube Başkanı Serhat Çelik, Yeterliliğe Dayalı Eğitim Programıyla Genç Makine Bakımcılar Yetiştirme Projesi kapsamında verilen eğitimlerin devam ettiğini ve kapsamının genişletildiğini söyleyerek şu şekilde devam etti;
“Projemiz öncelikli lise ve dengi okullarda eğitimini yeni bitirmiş ve devam eden öğrencilere yönelikti. Kapsamını genişleterek Kayseri’de ikamet eden ve en az 3 yıl makine bakımcısı olarak belediyeler, kamu kurumları ve özel sektörlerde çalışan MYK Belgesi olmayanlara 60 saat eğitimin sonunda sınav yapılacak ve sınavı kazananlara da MYK belgeleri verilecektir.”
Çelik; sınav ücretlerinin de proje kapsamında karşılanacağını söyleyerek, “Kayseri Organize Sanayi Bölgesinde veya diğer kuruluşlarda MYK belgesi olmayan en fazla 29 yaşına kadar ve 3 yıldır makine bakımcısı olduğunu belgeleyenlerin bu eğitimden yararlanacaktır. Yaklaşık 800 Türk Lirası olan MYK sınav ücretleri de proje kapsamından ödenecektir. Şartları uyan arkadaşlarımızın sendikamıza veya Seyit Burhanettin Endüstri Meslek Lisesine 01.01.2017 tarihinden önce gelerek müracaat etmeleri gerekmektedir.” dedi.
Çelik ayrıca, 2017 yılında tehlikeli ve çok tehlikeli işler sınıfında olup Bakanlıkça yayımlanacak tebliğlerde yer alan mesleklerde MYK Belgelerinin alınmasının zorunlu olacağını da sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.