Dünyam Hastanesinde ikinci ve üçüncü kalp ameliyatlarını olan hastalar sağlıklarına kavuştu.

İkinci ve üçüncü kalp ameliyatlarını olan 69 yaşındaki Dursun Doğan, 75 yaşındaki Mehmet Ümit ve 80 yaşındaki Durdu Mehmet Tanrıverdi, Dünyam Hastanesi Kardiyovasküler Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hasan Mercan ve ekibinin başarılı operasyonları ile tekrar sağlıklarına kavuştu.

İkinci ve üçüncü kalp ameliyatlarında risk daha yüksek
alp ameliyatlarının zaten kompleks ameliyatlar olduğunu, ancak ikinci ve daha sonraki kalp ameliyatlarında cerrahi riskin çok yüksek olduğunu belirten Op. Dr. Hasan Mercan, hastalara dair şu bilgileri verdi:

“Üç hastamızdan birinin dokuz yıl önce kalp kapağı değişmişti. Düzensiz ilaç kullanmaya bağlı, kalp kapağında pıhtı oturması ve kapak disfonksiyonu nedeniyle hastanın kalp kapağını tekrardan değiştirdik. Diğer hastamız şeker hastası ve hipertansif. Hastamızın damarları tıkandı ve 17 yıl sonra tekrar bütün damarlarına bypass yaptık. Sorunsuz ve durumu iyi, şekeri kontrol altında. Üçüncü hastamız da 15 yıl önce bypass ameliyatı olan bir hasta. Aort kapağında darlık gelişmesi üzerine ve uzun süre geçmesi nedeniyle ikinci ameliyatında hem aort kapağını değiştirdik hem de damarlarını yeniledik.”

Teknolojik imkan ve tecrübe önemli
Hastaların üçünün de sağlıklarına kavuştuklarını belirten Op. Dr. Hasan Mercan, “İkinci ve üçüncü kalp ameliyatları hem toplumumuz hem de hekimlerimiz tarafından zor olarak kabul edilir. Tecrübeli bir ekibin olması ve cerrahi tecrübenin ön planda olması önemlidir. Biz bu bölgede ekip olarak yaklaşık 20 yıllık süreçte 13 bin civarında düşük risklerle kalp ameliyatları yaptık. İkinci ve üçüncü ameliyatları da gelişmiş teknoloji ve yetişmiş bir ekiple düşük risklerle yapmaktayız” ifadelerini kullandı.

Sağlık durumunun iyi olduğunu dile getiren 69 yaşındaki Dursun Doğan da, “Daha önce 2001 yılında ameliyat olmuştum. 17 yıl çok rahat yaşadım ama 1 hafta önce rahatsızlandım. Daha önceki ameliyatımda 3 damarım değişmişti. O damarlardan ikisi daha önce tıkanmıştı ve anjiyo olmuştum. Daha sonra yapılan anjiyoda da üçüncü damarın yüzde 80 daraldığını gördük. Tekrar ameliyata kara verdiler. Bu ikinci ameliyatım da çok başarılı geçti. Şu anda 7 damarım değişmiş durumda” diye konuştu.

İki kez anjiyo, bir kez bypass ameliyatı olan ve son ameliyatında kalp kapağı değiştirilen 75 yaşındaki Mehmet Ümit ile 80 yaşındaki Durdu Mehmet Tanrıverdi de, sağlıklarına kavuştukları için Op. Dr. Hasan Mercan ve ekibine teşekkür etti. -iha

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla