MAZLUM-DER Kayseri Şubesi ve Suriyeliler Ensar Derneği ortaklığında yapılan basın açıklamasında, Esed rejiminin Şam’ın Doğu Guta Bölgesinde yaptığı katliam ve soykırımlara kınama getirildi. MAZLUM-DER Kayseri Şubesi Sekreteri Mustafa Kurban, “Doğu Guta’da insanlık katliamı yaşanıyor” dedi.

MAZLUM-DER il binasında yaptığı basın açıklamasında konuşan Mustafa Kurban, Şam’ın Doğu Guta Bölgesinin 2013 yılından bu yana Esed tarafından kuşatıldığını ve buradaki yaklaşık 400 bin insana soykırım yapıldığını savundu. Kurban, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Son günlerde yapılan hava saldırılarında katledilen masumların sayısı 50’ye yakını çocuk olmak üzere 500, ayrıca bin 500’den fazla da yaralı bulunmaktadır. Suriye’nin başka yerlerinden bölgeye kuvvet takviyesi yapan zalim Beşar Esed rejiminin bugüne kadar hava saldırılarıyla yaptığı katliamlar yetmiyormuş gibi şimdide bölgeye karadan toplu bir saldırı başlatarak büyük bir soykırıma imza atmasından endişe ediliyor. MAZLUMDER olarak son günlerde yapılan saldırılarda ölen ve yaralananlara yenilerinin eklenmemesini, bölgede görülen soykırımın devam etmemesini ve Doğu Guta’da ki ablukanın bir an önce kaldırılmasını istiyoruz.”

Mustafa Kurban, Doğu Guta’nın kurtuluşu için Türkiye hükümetini, Rusya Federasyonu hükümetini, İslam İşbirliği Teşkilatını, insan hakları örgütlerini ve STK’ları inisiyatif almaya davet ettiklerini ifade etti.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla