İl Müftüsü Şahin Güven: “Yeni hicri yılımızda Müslümanların sıkıntılarının ve Müslümanlara uygulanan zulümlerin bitmesini temenni ediyorum”

21 Eylül Hicri Yılbaşı olması dolayısıyla açıklamalarda bulunan Kayseri İl Müftüsü Şahin Güven, “Yeni hicri yılımızda Müslümanların sıkıntılarının ve Müslümanlara uygulanan zulümlerin bitmesini temenni ediyorum” dedi.
Hicri yılbaşının hayırlar getirmesini temenni eden Müftü Güven, “Bugün 21 Eylül ve 1439 hicri yılbaşımız. Bugün Müslümanların, özellikle peygamberimizin Mekke’den Medine’ye hicretini konu alan ve aynı zamanda peygamberimizin hicretini Hicri Yılbaşı olarak kabul eden İslami geleneğimizin, kültürümüzün önemli bir günüdür. Ben hicri yılbaşımızın öncelikle bütün Müslüman kardeşlerimize, şehrimize, ülkemize ve insanlığa hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Yeni hicri yılımızda Müslümanların sıkıntılarının ve Müslümanlara uygulanan zulümlerin bitmesini, Müslümanların kendi aralarındaki anlaşmazlıklarının sona ermesini ve huzurlu bir İslam dünyasına kavuşmamızı temenni ediyorum. Hicret bir hayat tarzıdır. Hicret; Müslümanların, Müslümanlıklarını dünyaya yayabilmeleri için, İslam’ı dünyaya ulaştırabilmeleri için başta peygamberimizin başlatmış olduğu ve ondan sonraki hayatta da Müslümanların hicret duyarlılığıyla İslam’ı insanlara ulaştırmak için gerçekleştirmiş oldukları kutlu bir yolculuğun adıdır. Bu sebeple ilk hicret eden peygamberimiz ve yanında yol arkadaşı olan Hz. Ebubekir’in hicretiyle birlikte Mekke’den Medine’ye hicret eden bütün muhacirlere ensarlık görevi, yardım etme görevi yapan ve aynı zamanda da evlerini, işyerlerini ve kalplerini Mekke’den gelen muhacirlere açan bütün Medineli ensar kardeşlerimizin yolundan giden bugünün ensarlarına ne mutlu diye ben onları tebrik etmek istiyorum” diye konuştu. Müftü Şahin Güven konuşmasını şöyle sürdürdü;
“Ülkemiz başta olmak üzere birçok İslam ülkesine hicret etmek zorunda kalan, muhacir durumda kalan başta Suriyeli kardeşlerimiz olmak üzere, Arakanlı kardeşlerimiz olmak üzere onlara ensar olabilmek dileğiyle hicri yılbaşını tebrik ediyorum.”-İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.