İNSANA ACI VERSE DE DİKEN DE GÜZELDİR

     İnsanoğlu öyle gariptir ki hep işin kendinden yana olan tarafına bakar. Halbuki hiçbir şey tek taraflı değildir. Cenabı Allah’ın yarattığı her varlığın mutlaka bir iyi bir de kötü tarafı vardır.

Bunun için iyi tarafından bakarsan iyi olur kötü tarafından bakarsan kötü olur.

    Düşününüz Cenabı Allah Gül’ü yaratmış üzerinde dikeni de yaratmıştır.

Gül koku verir, bulunduğu yere güzellik katar. İnsanlar Gül’e baktığı zaman dünyadaki tüm güzelliklerin farkına varır. Dikene dokunup eline veya her hangi bir yerine battığı zaman acısını hisseder ama dikensiz Gül’ün hiçbir işe yaramadığını fark eder.

    Düşündüğün zaman diken insana acı verse de güzel olduğunu anlarsın. Cenabı Allah’ın yarattığı her varlığın bir güzel tarafı olduğunu kabil eden insan böylece acılara daha kolay katlanır.

    Demokrasi de öyledir hem iyi hem de olumsuz tarafları vardır. Ama sonucuna katlanmak gerekir. Demokrasiye inanan bir insanın iyi tarafını kabul edip olumsuz tarafını kabul etmesi de o insanın kendisi ile çelişki içersinde olduğunu gösterir.

     Bilindiği gibi bugün iktidarı elinde bulunduran AKP yapılan bir erken sonucu iktidara gelmiştir. Erken seçimin neticesinde bugün bulunduğu konumu kazanmıştır.

     O gün erken seçim kararı alanlar bir erken seçimin millet ve memleket hayrına olacağını düşünerek almışlardır. Bu erken seçimin neticesinde de  seçmen tercihini istikrardan yana kullanmış, ülke siyasi istikrarı yakalamıştır.

     Bu günkü işbaşındaki istikrarı beğensek de beğenmesek de bir istikrarın sonucudur. Elbette yi ve kötü yanları vardır. Şayet ülkenin içinde bulunduğu şartlar gerektirirse yeniden bir erken seçim yapmak da yine demokrasinin bir gereği olur.

     Sayın Başbakan şimdi çıkmış “erken seçim istemek vatana ihanettir” diyor. Başbakanın bu düşüncesine göre 3 kasım seçimleri vatana ihanetmiydi?  Şayet erken seçim vatana ihanetse AKP nin iktidar olması da vatanın, milletin hayrına bir iş olmamıştır.

     Sayın Başbakan demokrasiye inanıyorsa demokrasinin doğuracağı her sonuca da katlanmak zorundadır. Bu tür dayatmalarla hiçbir yere varılamaz.

    Ayrıca nasıl ki iktidar demokrasinin bir unsuru ise muhalefette vazgeçilmez bir unsurudur. Muhalefet olmazsa iktidarın hiçbir değeri, iktidar olmasa da muhalefetin bir değeri olmaz.

     İktidar sahipleri her ne hikmetse muhalefete hiç katlanamıyor. Eleştiriye gelmiyorlar. İstiyorlar ki herkes bizi beğensin taktir etsin herkes bizim yaptığımız yanlışa da doğruya tahamül etsin.

     Ama hiçbir zaman bu böyle olmamıştır. İktidar görevini yaparken muhalefette görevini yapmıştır. Muhalefetin politikası kimilerine göre yanlış olabilir. Fakat herkesin bir birine katlanması gerekir.

    Erken seçim söylentileri durduk yerde gündeme gelmemiştir. İktidarın yaptığı yanlışlar ve iktidar partisinde yaşanan iç çekişme erken seçimin gündeme gelmesine sebep olmuştur.

      Ülke şartları bir erken seçimi gerektiriyorsa kimse bundan kaçmamalı ve kendi varlığını ülkenin yegane geleceği olarak görmemelidir.

      Cumhuriyet kurulduğu günden beri çok iktidar gelip geçti. Bu millet her defasında tercihini kullanıp kendisini en iyi yöneteceklerine inandığı kadroları iş başına getirdi. Bu gün bir erken seçim olsa yine aynısını yapacaktır.

    Bunun için kimse erken seçim de gocunmamalı ve kaçmanın yollarını aramamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.