İNTİHAR PSİKOLOJİSİ

Bu hafta iç karartıcı bir konu olan intihar olgusu hakkında yazdım.Amacım karamsarlık yaratmak değil kesinlikle, bilmediğimiz bir durumla savaşmak zor olacaktır. Önce konu hakkında bilgilenirsek sorunun önüne geçebiliriz kanaatindeyim.Önce konuyla ilgili kısa bir istatistiksel araştırma yaptım sizlerle paylaşmak istiyorum; TÜİK araştırmalarında Türkiye genelinde her yıl ölümle sonuçlanan intihar oranları açıkça verilmiş. Sizlerde araştırmak isterseniz internet de arama motorlarının herhangi birinden aratarak TÜİK ana sayfasına girerek ulaşabilirsiniz.Verileri şöyle sıralarsak; Ölümle sonuçlanan intihar oranları 2016 yılına kadar kademeli  şekilde artış göstermiştir. 2014 yılında ölümle  sonuçlanan intihar oranı 3 bin 169 iken devam eden yıllarda bu oran % 1,3 artmıştır.Kaba intihar hızı ise 2015 yılında yüzbinde 4,11 olarak gerçekleşmiştir.Verilerde dikkat çekiçi olan, illere göre dağılım şekli olmuştur.Sıralama şu şekilde ; Kars,Ardahan,Karaman,Tunceli  şekline devam ediyor.Listede en çok intihar oranlarının doğu illerinde olması neden doğu illerinde intihar oranı yüksek sorusunu akıllara getirebilir. Tabiî ki yalnızca verilere bakarak tespit yapmak zor olacaktır. Fakat sosyo-ekonomik durum ve yaşama şekli etkili olmuştur diyebiliriz. Verilerde diğer ilgi çekici nokta intihar oranlarının en çok 15-17 yaş aralığında görülmesidir. Gençler neden intihara meyilli sorusu akıllara gelebilir yine tek bir sebebe bağlayamasak da genel sebep gelecek kaygısı ve toplumsal aile baskısı diyebiliriz.Diğer bir veri ise evli olan kişilerde intihar oranının az olması güvenli ortamda intihar oranını düşürmüştür diyebiliriz.Verileri inceledikten sonra insanlar neden intihar etmek ister? İntiharı tetikleyen sebepler nelerdir ve önüne nasıl geçebiliriz, elimizden geldiği kadar? İntihar etme eğilimi kişiden kişiye değişmektedir.

İntiharın Sosyolojik Sebepleri ve Çözüm Yolları

Özellikle kişiyi intihara sürükleyecek toplumsal sebeplere bakmalıyız. Özellikle dini duygularına bu kadar bağlı olan bir toplumda intihar etme oranlarının yüksek olması düşündürücüdür.İntiharın toplumsal sebeplerini şöyle sayabiliriz; İşsizlik,bireyde dini duyguların kaybolmuş olması veya hiç öğretilmemiş olması,bir hatası yüzünden toplumdan dışlanmış olması,maddi imkansızlıklar bu toplumsal sebepler tek başına kişiyi intihara sürüklemez elbette… İnsanların bireysel özellikleri ve psikolojik durumları da intihar eylemini başlatmada etkilidir. Toplumsal şartların düzeltilmesi en iyi çözüm yolu olacaktır.

İntiharın Psikolojik Sebepleri ve Çözüm Yolları

Bu durumda kişinin depresyonda olması çocukluğundan beri karamsar ve melankolik ruh yapısına sahip olması,travma geçiriyor olması,ruhsal rahatsızlıklar sayılabilir.Ölümle sonuçlanan intiharlar genellikle kişinin etrafındaki kişilerden ilgi görmek için yaptığı eylemlerdir. Kişi ne kadar sevileceğini bilmek ister. Eğer ölürsem kimler üzülecek gibi düşüncelerle intihara kalkışır. Ölümle sonuçlanan intiharlarda ise kişi zaten dünya ile bağlantısını kesmiş durumdadır. Hiç kimseye fark ettirmeden hayatına kesin bir yöntemle son verir.Peki intihara meyilli olan kişileri nasıl tespit edebiliriz,önüne nasıl geçebiliriz? Öncelikle ruhsal durumunun iyi olmadığını bildiğimiz bir kişiyle konuşmayı denemeliyiz. Sorunlarının sebeplerini ve nasıl aşabileceği konusunda ona yardım etmeliyiz. Daha sonra bir psikiyatrist yada psikolog ile görüşmeye onu ikna etmeliyiz. Bunlar bizlerin bireysel bazda alacaği önlemlerdir. Oysaki esas önlemleri devlet mercileri almalıdır. Özellikle doğu illerine gereken önem verilmeli ülke genelinde sosyal çalışmacılar konuya yakından eğilmeli araştırmalı ve çözüm önerileri sunmalıdırlar. Öte yandan intihara farklı bir bakış açısıyla bakarsak bireylerin mutluluğu nerede aradığına bakmalıyız refah seviyesi çok yüksek olan bazı Avrupa ülkelerinde de intihar oranlarının çok yüksek olduğunu görmek mümkündür.Modern toplum bizleri belli kalıplar içine sokmaya çalışmaktadır. Arabalarını yarıştıran erkekler, marka tutkunu kadınlar, toplumsal statüsünü ve mutluluğunu gittiği mekanlara ve yaşama tazına bağlayanlar, bunlar bir gün ellerinden gittiğinde hemen intihara kalkışabilirler. Diğer taraftan şehir hayatı da insanları depresyona sokabiliceği gibi intihara meyilli ruh halini yaratabilir.Mutlu ruh halini sürekli dinamik tutabilmek için değerlerimize bağlanmalıyız. Mutlu haftalar…

PSİKOLOJİK DANIŞMAN&AİLE DANIŞMANI,SEBİHA ERGÜN                                                                           #kayseridengepsikolojikdanışmanlık #sebihaergün

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.