Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Birlik Vakfı tarafından 29 Mayıs İstanbul’un Fetih Günü’nde iftar yemeği verildi.
Talas Paraşüt İniş Alanı’nda verilen iftara, Vali Süleyman Kamçı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Talas Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Murat Eskici, Birlik Vakfı Kayseri Şube Başkanı Mehmet Adıgüzel, Diriliş Ertuğrul dizisi oyuncuları Celal Al, Gökhan Karacık ve vatandaşlar katıldı.
İftarın ardından bir konuşma yapan Birlik Vakfı Kayseri Şube Başkanı Mehmet Adıgüzel, “Ecdadımızdan kalan en büyük miras olan fetih ruhunun yeniden canlanmasına sebep olarak gördüğümüz arkadaşlarımızla beraber olabilmenin mutluluğu içerisindeyiz. 29 Mayıs 1453 İstanbul’un Konstantinopolis olmaktan çıktığı gündür. İstanbul’un fethi dünya tarihinin en önemli olaylarından birisidir. Mehmet’i Fatih yapan bir şehrin fethedilmesi değil, binlerce insanın gönlünün fethedilmesiydi. İstanbul’un fethi, bir çağ açıp bir çağ kapatan fethin adıdır. 21 yaşında Peygamberimizin müjdesine nail olmak için hazırlıklarını yapan bir Mehmet’in Fatih olmasının destanıdır. İstanbul’un fethi, İslam dininin eşsiz güzelliğinin, adaletinin, din ve vicdan özgürlüğünün bütün insanlığa yansımasının adıdır. İstanbul’un fethi, gönül dünyalarının fethedilmesidir” ifadelerini kullandı.
25. Dönem AK Parti Kayseri Milletvekili Kemal Tekden ise, “Tarihimizi yaşamak, bizleri kendine getiren bir olaydır. Adeta titriyor ve kendimize geliyoruz, ne olduğumuzun farkına varıyoruz. Yıllarca bir aslana adeta kedi muamelesi yapılmış, bizde buna inanmışız. Ne olursa olsun, aslan her zaman aslandır ve kükremeye başlamıştır. Bugün günlerden diriliş günüdür. Bunu kutluyorum. Fatihlere, Alparslanlara ve nice büyük şahsiyetlere şükranlarımı arz ediyorum” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Fetih ruhu tiyatro ekibi, İstanbul’un fethini canlandırdı. -iha

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla