KAÇEM kadın çiftçilerin umudu oldu 

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Bünyan ilçesine bağlı Karahıdır mahallesinde yaptırılan Kadın Çiftçiler Ekolojik Eğitim ve Üretim Merkezi (KAÇEM), ilçede yaşayan kadınların ekonomisine büyük katkı sağlıyor.
İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz günlerde açılışı yapılan KAÇEM, ilçede oturan ve organik tarım ile uğraşan kadınların umudu oldu. Merkez içerisinde bulunan atölyelerde, organik turşu, reçel ve salça gibi ürünler yaparak pazarlayan kadınlar, ev ekonomilerine de büyük katkı sağlıyor.
Merkezde üretim yapan Fatma Şahin, organik üretici olduklarını söyledi. Şahin, “Bu projeyi ilk duyduğumda, zaten organik üretici olduğumuz için çok güzel buldum ve projeye katıldım. Projenin kırsal kesimde uygulanması, bizim için büyük bir önem arz ediyor. Kırsal da artık insan kalmadı. Köyden kente büyük bir göç var. Bunu tam tersine çevirecek bir proje olduğunu düşündüm. İnsanlar artık katkı maddeli gıdalar yerine sağlıklı gıdalar tüketmek istiyor. İnsanların organik ürünlere inancı kalmamıştı. Bizler bu proje ile insanlar güvenini ve inancını tekrar yineliyoruz. Çünkü, talepler çok çoğaldı. ‘Süt ürünü yapmıyor musunuz? Lütfen süt ürünü de yapın’ diye talepler geliyor” ifadelerini kullandı.
Merkezin ekonomik olarak da bütçelerine katkı sağladığını kaydeden Şahin, “Ekonomik olarak da büyük katkı sağlıyor. Kırsalda insan eline nerden para geçecek? Bu şekilde elimize para da geçiyor. Hem kadınlarımızı ekonomiye kazandıracağız hem de kırsalı kalkındıracağız” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.