KALIN: “Bizim olmadığımız yerde kimse yoktur!”

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilişinin 83. Yılında MHP Kadın Kolları Şube Başkanı Serap Şule Kalın yazılı bir basın açıkmalasında bulundu.

Kalın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:Bugün Cumhuriyetimizin kadınlarımıza en büyük kazanımı olan Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı verilişinin 83. Yıl dönümü.
5 ARALIK…

Bir gurur, bir övünç günü, tarihin bize atfettiği inanmışlığımızı ve adanmışlığımızı haykıracağımız bir  gerçeklik, Türk Kadını’nın temsilde eşitlik noktasındaki ilk adımı…

O zamandan bu zamana değişen zaman ve kültürel oluşumlar da göz önüne alındığında siyasi ve ekonomik olarak Türk Kadını’nın temsil noktasındaki yeri yeter sayıya ulaşmasa da azımsanamayacak kadar çoktur.

Çağdaşlaşmada örnek aldığımız İsveç ve Danimarka gibi ülkelerde o dönemde kadına seçme, seçilme ve diğer kültürel haklar daha sağlanmamışken, Türk kadınına 1934 yılında seçme ve seçilme hakkı tanınmıştı. Bu bir gurur ve şeref nişanesidir.

Bu vesile ile bakın Atatürk o dönemde nasıl seslenmişti:

“Bu karar, Türk kadınına sosyal ve siyasi hayatta bütün milletlerin üstünde yer vermiştir. Çarşaf içinde, peçe altında ve kafes arkasındaki Türk kadınını artık tarihlerde aramak lazım gelecektir. Türk kadını, evdeki medeni mevkiini salahiyetle işgal etmiş, iş hayatının her safhasında muvaffakiyetler göstermiştir.

Atatürk hayatta iken yapılan son seçim olan, 1935 yılı seçimlerinde ilk kez seçilme hakkını da kullanan Türk kadını, TBMM’ne on sekiz kadın milletvekili ile girmiştir.

Atatürk’ün, çağı ve değişeni değil, değişecek zamanı milletine göstermesi, kadın hakları ve kadın-erkek eşitliği konularında daha insanlık tarihinin ufkunda bile görünmemişken Türk Kadınına, haklarını vermesinin değeri daha iyi anlaşılır. Çünkü bütün insanlık tarihi boyunca, tarihin hiçbir döneminde, hiçbir lider kadın hakları konusunda Atatürk kadar önsezili ve öngörülü olmamış, onun kadar uğraş ve savaş vermemiştir.

Bizler de Genel Başkanımız Devlet Bahçeli’nin çizgisinden ve direktiflerinden hareketle ;

Milletimizin gür sesi Milliyetçi Hareket Partisi olarak; Tüm hassasiyetimizle, kadına dair her şeyi medeniyetimizin temel esasları ve tarihten gelen özgüveni çerçevesinde ele alıyor ve çözüm üretiyoruz.  Tarihten bize kalan mirasın ve tarihimizin bize atfettiği kadim değerin bilincinde hem siyasi platformda, hem ekonomik, hem kültürel olarak “Güçlü Kadın Güçlü Türkiye” ekseninde hareket ediyoruz.

Milliyetçi Hareket Partisi Kadınları Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün emanetlerinin yılmaz bekçileri, kurucu  Genel Başkanımızın Başbuğumuz Alparslan Türkeş’in fikir ve doktrinlerinden ayrılmayarak, Liderimiz Devlet Bahçeli’nin izinde, her alanda en ön safta yılmadan çalışacağını her fırsatta gösterecektir.

Bu vesile ile tüm Kadınlarımızın 5 Aralık Günü’nü kutluyor,  bizlere birçok ülkeden çok daha önce bu hakkın verilmesine yolbaşçılık yapan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle anıyorum.

Gelin hep birlikte “Mutlu Kadın, Huzurlu Türkiye “ yolunda gönüllerimizin birleştirelim, gelin hep birlikte vatanımız, milletimiz ve devletimiz için taşın altına elimizi birlikte koyalım. Gelin hep birlikte Milliyetçi Hareket Partisi çatısı altında omuz omuza, can cana Türk Kadını’nı hakettiği yere ulaştırmak için mücadele verelim.

Elleri öpülesi analarımız, toplumun her kademesinde mücadele veren kardeşlerimiz, canlarımız bilin ki ;

Bizim olmadığımız yerde kimse yoktur ! -kb

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.