Katar Türk Firmalarını Bekliyor

Kayseri Mobilya Sanayicileri Derneği (KAYMOS) bünyesinde kuruluna Mobilya URGE kümesine bağlı 11 mobilya üreticisi 30 Eylül-6 Ekim 2017 tarihlerinde Katar ve Kuveyt’i kapsayan ticaret heyeti programından mutlu döndü.
KAYMOS Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Deveci Başkanlığındaki heyet ilk olarak Katar’ı ziyaret ederek 2 Ekim 2017 tarihinde Shedu Danışmanlık tarafından organize edilen ikili görüşmeleri kapsamında 11 Türk firması 40’ın üzerinde Katar firması ile 200’ün üzerinde ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi.
Katar’da düzenlenen ikili iş görüşmelerinin açılış konuşmaları Türkiye Cumhuriyeti Doha Büyükelçisi Fikret Özer ile KAYMOS Başkanı Sayın Yakup Deveci tarafından gerçekleştirildi. Özer, Katar ve Türkiye’nin dosttan öte kardeş ülkeler olduğunu belirterek Türk iş dünyasının Katarlı dostlarının her zaman yanında olduğunu, bundan sonra da yanında olacağını belirtti.
KAYMOS Başkanı Deveci ise Mobilya URGE kümesi olarak ilk ticaret heyeti organizasyonlarını Katar’a düzenlediklerini, Katarlı firmaların organizasyona olan ilgisini gördükten sonra da bu kararlarının ne kadar yerinde olduğunu bir kez daha anladıklarını belirtti. Gerçekleştirilen ikili görüşmeleri neticesinde kurulacak ortaklıkların ise her iki ülke firmalarına hayırlı olmasını diledi.
Katar temasları kapsamında KAYMOS heyetine Doha Ticaret Müşaviri Burak Güreşçi tarafından ülkeye ve sektöre ilişkin bir sunum yapılırken, heyet üyeleri Doha’da mobilya toptancılarının ağırlıkla yer aldığı Salwa Road bölgesine önde gelen toptancıları yerlerinde ziyaret ederek mobilya sektörüne ilişkin tüketici tercihleri ve fiyat düzeyleri hakkında yerinde bilgi alma imkanı buldu.
3 Ekim 2017 tarihinde Katar Ticaret Odasına nezaket ziyareti gerçekleştiren KAYMOS heyeti Katar Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Mohamed bin Ahmed bin Towar tarafından kabul edildi. Bu görüşmede KAYMOS Başkanı Deveci, Kayseri Mobilya sektörüne ilişkin bilgileri aktarırken, Towar Katar iş dünyasının Türk firmaları ile işbirliğini artırması yönünde siyasi bir irade oluştuğunu, bu çerçevede sadece mobilya sektöründe değil tüm sektörlerde kapılarının Türk firmalarına açık olduğunu belirtti.
Görüşmede ayrıca diğer Körfez ülkeleri tarafından uygulanan ambargonun navlun fiyatlarını yükselttiği ve bunun da Türkiye ve Katar arasındaki ticaretin daha hızlı gelişmesinin önündeki yegane engel olduğu ifade edilirken, her iki ülke ilgili Bakanlıkları nezdinde bu sorunun çözülmesi için girişimde bulunulması hususunda mutabık kalındı.
Katar’daki temaslarını tamamlayan KAYMOS heyeti 2 Ekim 2017 tarihinde Kuveyt’e geçti. 4 Ekim 2017 tarihinde ilk olarak Kuveyt Ticaret Odası ziyaret edildi. Kuveyt Ticaret Odası Genel Direktörü Rabah Al-Rabah ile görüşüldü.
Kuveyt’teki ikinci ziyaretini T.C. Kuveyt Büyükelçiliğine gerçekleştiren heyet burada Kuveyt Büyükelçisi Salih Murat Tamer tarafından kabul edildi. Kuveyt pazarına ilişkin olarak son derece kıymetli bilgiler aktaran Tamer navlun konusunda Türk ihracatçılarının pazarda özellikle Uzak Doğu merkezli rakiplerine nazaran fiyat dezavantajı bulunduğunu belirterek bunun dışında ticareti kısıtlayan teknik bir engelin bulunmadığını ifade etti. -iha

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.