Kayseri OSB’de Endüstriyel Tasarım Kültürünün Oluşturulması İçin Büyük Adım

Endüstriyel Tasarım Sektörel Çalıştayı’nda konuşan Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Vekili Şeref Özdemir, “Kayseri Organize Sanayi Bölgesi, firmalara ürün tasarımı konusunda destek vermek, tasarımın önemini sanayi kültürüne dahil etmek amacıyla kurumumuz tarafından ‘Endüstriyel Tasarım Projesi’ gerçekleştirilmiştir. Bu sayede endüstriyel tasarım kültürünün oluşturulması amacıyla önemli bir adım atılmıştır” dedi.

ENDÜSTRİYEL TASARIM SEKTÖREL ÇALIŞTAYI’NDA KONUŞAN KAYSERİ OSB YÖNETİM KURULU BAŞKANI VEKİLİ ŞEREF ÖZDEMİR, “KAYSERİ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ, FİRMALARA ÜRÜN TASARIMI KONUSUNDA DESTEK VERMEK, TASARIMIN ÖNEMİNİ SANAYİ KÜLTÜRÜNE DAHİL ETMEK AMACIYLA KURUMUMUZ TARAFINDAN ‘ENDÜSTRİYEL TASARIM PROJESİ’ GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR. BU SAYEDE ENDÜSTRİYEL TASARIM KÜLTÜRÜNÜN OLUŞTURULMASI AMACIYLA ÖNEMLİ BİR ADIM ATILMIŞTIR” DEDİ. 

Kayseri OSB Konferans Salonu’nda yapılan çalıştayda konuşan OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Şeref Özdemir; “Endüstriyel tasarım bir ürünün tümü, bir parçası veya üzerindeki süslemenin çizgi, biçim, renk, doku, malzeme veya esneklik gibi insan duyuları ile algılanabilen çeşitli unsur veya özelliklerin oluşturduğu bir bütündür. Kayseri Organize Sanayi Bölgesi, firmalara ürün tasarımı konusunda destek vermek, tasarımın önemini sanayi kültürüne dahil etmek amacıyla kurumumuz tarafından ‘Endüstriyel Tasarım Projesi’ gerçekleştirilmiştir. Bu sayede endüstriyel tasarım kültürünün oluşturulması amacıyla önemli bir adım atılmıştır” dedi.
Özdemir, “Türkiye’nin küresel pazarda rekabet gücünü artırmak için tasarım politikalarının belirlenmesi, tasarımcılarla sanayicileri bir araya getiren ortak platformların oluşturulması ve küresel pazarda güçlü bir Türk tasarımı imajının yerleştirilmesine katkıda bulunan faaliyetler gerçekleştirilmek istenmektedir” diyerek şunları söyledi:
“Rekabet ortamının çok gelişmiş olduğu günümüz piyasası ortamında ürünler için bu tür tasarım ve yenilikler çok büyük önem kazanmaktadır. Bunun en önemli kanıtı teknik bakımdan aynı olsalar da iki ürün arasından daha iyi tasarlanmış ve estetik taşıyan ürünlerin tercih edilmesidir. Endüstriyel tasarımda en önemli kıstas ürünlerin seri halde üretebilecek şekilde tasarlanmasıdır. Projemiz endüstriyel tasarım mesleği ve danışmanlık hizmetleriyle Kayseri sanayisinin kurumsal ve teknolojik gelişmesine katkı sağlamayı ve ülke kalkınmasına model olmayı hedeflemiştir. Bu amaçla mevcut ürünleri geliştirebilen, bölgesindeki ve ülkesindeki sanayi teknolojik yapısının gelişimine katkı sağlayan ve küresel rekabet gücüne ulaşmış dünya markası tasarımlar ortaya çıkarmak istemekteyiz. Sanayi alanında kurumsal gelişim açısından önemli olan projemiz sayesinde katma değerlerin artırılması ve rekabet edilebilirliğin sağlanmasıdır. Biz OSB yönetimi olarak aşağı yukarı 2 buçuk yıl önce göreve geldik. Göreve geldiğimizde OSB’de tasarım merkezi vardı ama adı vardı. Maalesef Kayseri olarak bir tane bile tasarım yapılmamış durumdaydı. Yönetim kurulu olarak toplandık, katma değeri yüksek ürünler yapabilirsek pazarda rekabet edebileceğimizden yola çıkarak tasarım merkezimizi faaliyete aldık. 2016 yılında hamd olsun 60 projeye imza attık. İnşallah 2017 yılında da hedefimiz en az 250-300 proje olarak yola çıktık, şuana kadar tasarımda 150’yi bulduk. Yaptığımız tasarımlar mobilya ve çelik kapıydı, ama elhamdülillah pazarda bayağı ses getirmeye başladı. Şimdi Allah kısmet ederse yeni yeni elektrikli ev aletlerinde de tasarımlar yapmaya başladık. İnşallah katma değeri yüksek ürünlerde de, yeni sektörlerde de Tasarım Merkezimiz sanayicimizin 24 saat emrine açık bir şekilde çalışmalarımız devam edecek. Çünkü biliyoruz ki 2023 hedeflerinde biz katma değeri yüksek ürünler üretmez isek sanayide Kayseri olarak söz sahibi olma şansımız yok. Onun için inşallah çalışmalar ile Organize-Üniversite işbirliğini daha da geliştirerek inşallah Kayserimizde daha teknolojik, katma değeri yüksek ürünler üretme yolunda adımlar atacağız”
SGK İl Müdürü Hacı Ali Hasgül’ün de katıldığı çalıştayda, Kayseri Endüstriyel Tasarım Merkezi ve faaliyetleri konusunda Kayseri endüstriyel Tasarım Merkezi Müdürü Berna Sazak sunum yaptı. -kb

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.