Kayseri protokolü ‘Matem Ayı Aşure Lokmasında’ buluştu

Kayseri Hacı Bektaş’ı Veli Kültür ve Dayanışma Derneği Vakfı’nın düzenlediği ‘Matem Ayı Aşure Lokması’nda konuşan Vali Süleyman Kamçı, “İnşallah birlikteliğimiz devam ettiği müddetçe de daha güçlü, dimdik ayakta olacağız” dedi.

PROGRAMA, VALİ SÜLEYMAN KAMÇI’NIN YANI SIRA İL EMNİYET MÜDÜRÜ İBRAHİM KULULAR, KOCASİNAN BELEDİYE BAŞKANI AHMET ÇOLAKBAYRAKDAR, KURUM KURULUŞ MÜDÜRLERİ VE VATANDAŞLAR KATILDI.

Cem Evi’nde düzenlenen programın açılış konuşmasını yapan Hacı Bektaş’ı Veli Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Sadık Genç, “Matemimizin hak katında kabulünü niyaz edeceğiz. Oruç tutanların, yas tutanların hak katında oruçları kabul olsun. Bizim tuttuğumuz oruç aç kalmak değil, onurlu nefes almaktır. Hz. Hüseyin 72 kişiyle 7 bin kişilik yezid ordusuna karşı kılıç sallarken kazanamayacağını elbette biliyordu. Ama o zalimlere karşı mazlumların sesi olmak için bile bile şehit oldu. Onun için biz diyoruz ki nerede bir mazlum varsa orası Kerbela’dır. Toplumun her kesimi bu güzelliği sevgi, saygı, hoşgörüyle harmanlayıp gelecek kuşaklara miras olarak bırakmak hepimizin görevidir” dedi. Genç’in konuşmasının ardından Alevi dedeleri oruç hakkında bilgiler verdi.
Vali Süleyman Kamçı, birlik ve beraberliğin önemine değindi. Birlikteliğin ilelebet devam etmesi temennisinde bulunan Vali Kamçı, “Ülkemiz 1 yıldır zor süreçten geçiyor. Her zamankinden daha fazla birlik ve beraberliğe ihtiyacımızın olduğunu hepimiz biliyoruz. Çok şükür Kayseri’mizde hepimiz birlikteyiz. Alevi’siyle, Sünni’siyle, Kürt’üyle, Çerkez’iyle, Gürcü’süyle, Avşar’ıyla hepimiz birlikteyiz. İnşallah bu birlikteliğimiz devam edecek. Ettiği müddetçe de daha güçlü, dimdik ayakta olacağız. Bu günde sizlerle birlikte tuttuğunuz oruçları açacağız. Allah orucunuzu kabul eylesin. Birlikteliğimiz ilelebet devam etsin” ifadelerini kullandı.
Programa, Vali Süleyman Kamçı’nın yanı sıra İl emniyet Müdürü İbrahim Kulular, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, kurum kuruluş müdürleri ve vatandaşlar katıldı. -iha

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.