KAYSERİ TİCARET BORSASI BAŞKANI ŞABAN ÜNLÜ, DÜZENLEDİĞİ BASIN TOPLANTISINDA KAYSERİ’DE YETERLİ MİKTARDA KURBANLIK HAYVANIN BULUNDUĞUNU SÖYLEDİ. 

Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Şaban Ünlü, düzenlediği basın toplantısında Kayseri’de yeterli miktarda kurbanlık hayvanın bulunduğunu söyledi.
Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Şaban Ünlü, yaklaşan Kurban Bayram öncesinde basın toplantısı düzenleyerek, kurban piyasası hakkında bilgiler verdi.
Kayseri Ticaret Borsası Toplantı Salonu’nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Ünlü, “Kayseri’de yeterli miktarda kurbanlık var. Kimse kurbanlık konusunda sıkıntı yaşamayacak. Vatandaşlarımız belediyelerin gösterdiği yerlerde gönül rahatlığı ile kurbanlarını alabilirler ancak halkımızın küpesi olmayan hayvanları almamaları gerekir. Çünkü küpesiz hayvanların kayıtları olmadığı için sağlık kontrolleri de tam yapılmamış olabilir” ifadelerini kullandı.
Kurbanlıkların fiyatlarında geçen seneye göre yüzde 30’luk bir artış olduğunu kaydeden Başkan ünlü, “İlimizde küçükbaş kurbanlıklar canlı olarak kilosu 18-20 TL arasındadır. Bu durumda bir koyunun ortalama fiyatı 800 ile bin 200 TL arasında değişiyor. Büyükbaş hayvanlarda ise hisse fiyatları kişinin maddi durumu ve hissesine göre değişkenlik gösterir. Büyükbaşlarda hisse fiyatları ortalama olarak bin 500 TL civarındadır. Kurbanlıkların ağırlığı fiyatların artıp eksilmesinde en büyük etkendir. Kurbanlık fiyatları geçen seneye göre yüzde 30 artış vardır. Bunun nedeni, besinin az olması ve dışarıdan ithal gelen hayvan sayısının yeterli olmamasıdır. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Ahmet Eşref Fakıbaba’nın et ve süt kurumu olarak satılmayan kurbanlıkları fiyatının üzerine alacaklarını açıklaması da besicilerime bir nebze rahatlık vermiştir. Hükümetimizin büyükbaş ve küçükbaş hayvan üreticilerine destekleme adına yaptığı çalışmaların artırılmasını ve özellikle yem fiyatlarının düşürülmesi noktasında çiftçilerimizin taleplerine çözüm bulunmasını bekliyoruz” diye konuştu. -kb

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla